Patriotyzm w poezji – Powiatowy Konkurs Recytatorski

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można uczcić na różne sposoby, np. poprzez recytację wierszy patriotycznych. Dobrą ku temu sposobnością był Powiatowy Konkurs Recytatorski, który odbył się 25 października w Szkole Podstawowej nr 30 w Częstochowie pod hasłem Bóg-Honor-Ojczyzna – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w literaturze”.

Julita Dąbrowska, współorganizatorka Konkursu, była bardzo zadowolona z jego wysokiego poziomu. – Komisja miała ciężki orzech do zgryzienia przy ocenianiu wystąpień. Poziom był bardzo wysoki. Pełen profesjonalizm. Narzekamy czasami, że dzieci nie czytają, a co dopiero mówić o recytacji wierszy z pamięci. Okazuje się jednak, że chętnych nie brakuje. Co więcej, robią to pięknie.

W kategorii klas IV-VIII ex aequo zwyciężyły Antonina Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Częstochowie i Julia Nocuń z częstochowskiej Szkoły Podstawowej nr 29. Julia recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej “Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. – Opowiada on o tym, jak ważna jest dla nas ojczyzna i o tym, że trzeba ją szanować. Utwór wybrała moja wychowawczyni, pani Katarzyna Gołębiewska, i to jej wszystko zawdzięczam. Z panią Kasią pracuję już od czterech lat.

Dumy z córki nie kryła mama, Anna Ciurzańska-Nocuń. – W naszej rodzinie czytanie jest bardzo ważne. Chcemy, żeby Julia czytała. W dodatku ma świetną pamięć i zdolności aktorskie, co staramy się pielęgnować i rozwijać.

Pochwał kierowanych pod adresem uczestników nie zabrakło także z ust przewodniczącej jury Powiatowego Konkursu Recytatorskiego i prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Aliny Grabnej. – Wyłonienie zwycięzców okazało się wyjątkowo trudnym zadaniem. Zarówno w kategorii klas I-III, jak i IV-VIII uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. Wspaniale recytowali. Wiersze były doskonale dobrane do wieku. Słuchanie znakomicie zinterpretowanych utworów było wielką przyjemnością, aż łezka zakręciła się w oku.

Alina Grabna była również zadowolona z frekwencji. – 26 uczniów w kategorii starszej i 10 z klas I-III. Myślę, że takie zainteresowanie Konkursem wynikało z jego tematu, jakim było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dodajmy, że w kategorii uczniów z klas I-III najlepsza okazała się Julia Pytlarz ze Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content