Fot. BPJG

Jasnogórscy paulini włączyli się do akcji oddawania osocza. Płynny składnik krwi, w którym znajdują się białe i czerwone krwinki to szansa na wyleczenie dla wielu pacjentów. Pomóc może każdy, kto przechorował Covid-19.

Na początku października koronawirusem zaraziło się 25 paulinów. Duchowni zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Teraz są już zdrowi i zachęcają do pomocy przez dzielenie się osoczem. To naturalny odruch serca, mówi o. Andrzej Grad.

– Myślę, że jesteśmy już na takim etapie doświadczania pandemii, że każdy z nas zna osobę, która przechorowała Covid-19. Wiemy też, że chorobę przechodzi się w różny sposób. Niektórzy mają lżejsze objawy, inni bardziej poważne. Wiele osób potrzebuje teraz pomocy, a oddanie osocza to prosty gest, przez który możemy uratować komuś życie. Na czas oddania osocza osoby pracujące dostaną zwolnienie z pracy. Jest też zwrot kosztów dojazdu

W osoczu tzw. ozdrowieńców znajdują się przeciwciała, które mogą ułatwić skuteczne leczenie koronawirusa, szczególnie w najtrudniejszych przypadkach. Do niedawna pobranie możliwe było jedynie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Niedługo sytuacja ulegnie zmianie i osocze będzie można oddać również w Częstochowie, o czym mówi Monika Pohorecka z Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

– Separator, który umożliwia oddanie osocza przez tzw. „ozdrowieńców”, niedługo trafi do Częstochowy. Wierzymy, że urządzenie przyczyni się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w naszym mieście. Niestety w województwie śląskim w Częstochowie wciąż odnotowuje się wiele zachorowań.

Osocze może oddać osoba pełnoletnia, która przechorowała Covid-19. Przed pobraniem należy pokazać test, potwierdzający zakażenie wirusem lub wpis z aplikacji rządowej gabinet.gov.pl. Dawcy powinni zostać uznani za wyleczonych. Od zakończenia objawów chorobowych musi minąć co najmniej 28 dni oraz 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenia w sposób bezobjawowy.

ABK/BPJG

Skip to content