Październik – miesiąc walki z rakiem piersi

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi obchodzony jest na świecie od 1985 roku. Przez 31 dni lekarze, pracownicy wielu instytucji i organizacji poruszają tematy związane z diagnostyką, nowoczesnym leczeniem nowotworów, apelując jednocześnie do pacjentów o samobadanie i odpowiednią profilaktykę.

Nowotwory to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Każdego roku z chorobą zmagają się zarówno dorośli jak i najmłodsi Polacy – mówi dr. n. med. Barbara Huras, onkolog:

– Nowotwory to grupa chorób powstających wskutek zmian w naturalnych komórkach, które budują nasze ciało. Te zmiany dzieją się w długim okresie czasu. Uszkodzenie materiału genetycznego, który przestaje być kontrolowany przez układ odpornościowy powoduje, że komórka zaczyna „żyć własnym życiem”.

Coraz większą liczbę chorych powoduje głównie brak odpowiedniej profilaktyki oraz zbyt późne zgłaszanie się do lekarza. O istocie diagnostyki głośno mówią także częstochowskie Amazonki, wspierające kobiety po chorobie nowotworowej piersi. Swoim działaniem namawiają do profilaktyki, apelując jednocześnie, że: „rak to nie wyrok”. Więcej na ten temat mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki:

– Najważniejsze to zacząć profilaktykę już od najmłodszych lat. Jako pierwsze zorganizowałyśmy taką akcję „Zostań samobadaczem roku. Rak nie zna metryki”. Jest to program kierowany do młodzieży. Nie mówimy tylko o raku, ale również o zdrowym stylu życia.

Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i ok. 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie. To najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, takich jak USA, Kanada, Australia, czy kraje Europy Zachodniej. Najmniej zachorowań na raka piersi notuje się w południowej Azji i Afryce.

ABK

Skip to content