Pięć częstochowskich liceów istnieje tylko na papierze

DSCF5210

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Częstochowy, radni będą głosować w sprawie podjęcia uchwały o likwidacji pięciu częstochowskich liceów. Chodzi o licea, które wchodziły w skład zespołów szkolnych przy ul.: Warszawskiej, św. Augustyna, Targowej, Krakowskiej i Legionów. Decyzja o likwidacji szkół zapadła już w 2012 roku w ramach reorganizacji szkolnictwa zawodowego.
– To są takie szkoły, które już w ogóle nie mają uczniów i nauczycieli, czyli tak naprawdę to są szkoły na papierze, bo ostatni uczniowie wyszli z nich w roku 2014. Już wtedy tak naprawdę Rada Miasta Częstochowy miała poddany pod głosowanie zamiar formalnej likwidacji szkoły, natomiast nie przegłosowano tego i sprawa wraca – mówi Włodzimierz Tutaj z Urzędu Miasta.
Pracownicy pedagogiczni szkół mieli dopełniane etaty lub zostali zatrudnieni w innych jednostkach oświatowych. Nabór do szkół nie był prowadzony już od roku szkolnego 2012/1013. W zamian za klasy działające w zespołach szkolnych w ramach liceum powołano oddziały technikum lub oddziały szkół zawodowych. – Były uchwały, które wyrażały zgodę na rozpoczęcie procesu likwidacji poprzez wygaszenie. A to oczywiście było związane i z niżem demograficznym, i z wynikami tych szkół, i nastąpił zwrot w kierunku szkolnictwa zawodowego i technicznego – dodaje Tutaj.
Czwartkowe głosowanie w sprawie zamiaru likwidacji liceów jest więc tylko formalnością.

Skip to content