„ULOTNE PIĘKNO. Egzotyczne owady świata” to nowa propozycja Muzeum Częstochowskiego. Od 24 lipca w Pawilonie Wystawowym prezentowane będą najciekawsze gatunki motyli, chrząszczy oraz innych owadów z różnych zakątków globu.

Występowanie określonych gatunków owadów uzależnione jest od warunków klimatycznych oraz szaty roślinnej charakterystycznej dla danego obszaru. W takim też ujęciu, czyli według krain zoogeograficznych zostanie zaprezentowana kolekcja w Pawilonie Wystawowym. Do obejrzenia wystawy prawie 1000 różnorodnych owadów świata zachęca Ewa Kaczmarzyk z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego:

– Jest to prezentacja naszej kolekcji muzealnej. Zobaczycie Państwo egzotyczne owady z krainy neotropikalnej, którą reprezentuje Ameryka Południowa i Środkowa. Główny trzon kolekcji stanowią okazy z krainy indoaustralijskiej i etiopskiej. Odrębny zbiór to motyle nocne oraz chrząszcze. Największą uwagę zwiedzających przyciągną z pewnością błękitne motyle z rodzaju Morpho z Ameryki Południowej i Środkowej, czy też najszybsze motyle świata, które osiągają prędkość nawet 74 km/h.

Ekspozycja będzie również punktem wyjścia do rozważań na temat relacji sztuki i natury oraz rozwoju nowożytnej nauki:

– Tutaj prezentujemy reprodukcje miedziorytów Marii Sibylli Merian – artystki, mistrzyni ilustracji botanicznej oraz entomolożki. Artystki, która żyła na przełomie XVII/XVIII w. Pokazujemy także część edukacyjną z migracją motyli. Prezentowane będą również znaczki pocztowe z najpiękniejszymi owadami Ameryki Południowej i Środkowej.

Wystawa poświęcona jest pamięci dr. Andrzeja Skalskiego, przyrodnika i dyrektora Muzeum Częstochowskiego w latach 1975-1991.

Ekspozycja prezentowana będzie do 24 października.

Skip to content