Zbliża się szczyt pielgrzymkowy. W najbliższy poniedziałek, 15 sierpnia na Jasnej Górze odbędą się uroczystości związane z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Miasto zaczęło przygotowania na przybycie pielgrzymów… 31 lipca. Mówi Michał Dróżdż, kierownik referatu planowania cywilnego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Częstochowie:

– Zabezpieczenie będzie w kilku etapach. Będzie zabezpieczenie medyczne, głównie będzie to polegało na uruchomieniu izby przyjęć w Miejskim Szpitalu Zespolonym i tam wszyscy pielgrzymi czy też wszyscy, którzy wymagają pomocy lekarsko-pielęgniarskiej będą przyjmowani i ta pierwsza pomoc będzie im udzielona. Dodatkowo w dniu 14 sierpnia od godz. 12.00 będzie zabezpieczała wejście pielgrzymów karetka w Alei Sienkiewicza, a w dniu 15 sierpnia od godz. 10.00 do zakończenia uroczystości dwie karetki zlokalizowane w pasażu biskupa Bareły.

Ważnym elementem jest również zabezpieczenie pielgrzymów w wodę pitną oraz możliwość skorzystania przez nich z kabin, które zapewnia miasto w czasie przybycia pielgrzymów do Częstochowy:

– Są rozstawione kabiny przenośne WC z umywalkami w okresie od 10 do 15 sierpnia. Tych kabin mamy łącznie 27, znajdują się one przy ul. Mirowskiej, na skrzyżowaniu ul. Rozdolnej z Hektarową. Przy Kościele św. Jana Dukli na ul. Mirowskiej, przy ul. Łódzkiej i Marconiego i oczywiście na błoniach jasnogórskich. Dodatkowo dla pielgrzymów uruchomione zostały punkty czerpalne wody pitnej i te punkty będą funkcjonowały do 26 sierpnia. Zlokalizowane są one przy ul. Sikorskiego, na Rynku Wieluńskim, przy ul. 7 Kamienic, na ul. 3 Maja, ul. ks. kard. Wyszyńskiego, przy ul. Mstowskiej i Wodociągowej i w Parku Lisiniec.

Wraz ze służbami z Centrum Zarządzania Kryzysowego współdziałać będzie policja, straż miejska oraz strażacy i Centrum Usług Komunalnych, którzy będą dbać o to, aby pielgrzymi bezpiecznie dotarli na Jasną Górę.

– Jeżeli jest taka potrzeba i jeżeli pielgrzym wymaga jakiejkolwiek pomocy, a nie bardzo wie, to do dyspozycji oczywiście ma ogólnopolski numer alarmowy 112 i w sytuacji życia albo zdrowia w pierwszej kolejności powinien kontaktować się pod tym numerem. I powinna mu zostać udzielona kompleksowa pomoc czy też kompleksowa informacja. Jeżeli będzie chciał zadzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie oczywiście jest jak najbardziej taka możliwość telefon to 34 37 85 101.

Na sierpień zostało zgłoszonych 190 grup pielgrzymkowych. Łącznie do miasta ma przyjść, przybiec lub przyjechać rowerem ponad 82 tys. osób. Największa grupa pielgrzymów idzie na Jasną Górę z archidiecezji krakowskiej. Drugą pod kątem liczebności jest natomiast Piesza Pielgrzymka Tarnowska, więcej o tym mówi rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik:

– W przypadku tych dwóch pielgrzymów, liczba osób nie wiele się różni. To różnica zaledwie kilku osób. Później najliczniejszą jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Gdyby zliczyć wszystkie pielgrzymki ruszające z Warszawy, liczba osób byłaby naprawdę imponująca. Mogłaby przewyższyć najliczniejsze pielgrzymki. W tym roku, po dwuletniej przerwie pandemicznej, powracamy do liczb sprzed pandemii. Na Jasną Górę przybywa ok 80-90% pielgrzymów, co przed pandemią.

Szczyt pielgrzymkowy zakończy się we wrześniu, kiedy to na Jasną Górę przybędą ostatnie pielgrzymki rolników.

Skip to content