Pierwsi policjanci z Częstochowy już zaszczepieni

Fot. KMP w Częstochowie

Częstochowski garnizon rozpoczął akcję szczepień policjantów przeciwko COVID-19. W sobotę 27 marca w punkcie szczepień Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA Poliklinika w Częstochowie stawiło się 43 mundurowych.

Szczepienia policjantów odbywają się w ramach I etapu wskazanego w Narodowym Programie Szczepień. Obejmuje on. m.in. służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Docelowo do końca kwietnia zaszczepi się ponad 400 mundurowych. Kolejna tura ma ruszyć zaraz po zakończeniu pierwszej. Akcję zainaugurował szef częstochowskiego garnizonu inspektor Dariusz Atłasik, który został zaszczepiony jako pierwszy. Oprócz mundurowych z Częstochowy, pierwszą dawkę szczepionki przyjęli również policjanci z Kłobucka, Myszkowa i Zawiercia – mówiła podkom. Sabina Chyra Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Poza policjantami i innymi służbami podległymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, do I etapu szczepień zakwalifikowano również wszystkie osoby zatrudnione w systemie oświaty. Poza nimi do szczepień mogli przystępować również pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, a także osoby w wieku poniżej 60. roku życia i starsze.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska powiedziała, że niedobór szczepionek jest wciąż największą przeszkodą w sprawnym przeprowadzeniu programu szczepień w Polsce. Mimo to jesteśmy jednym z liderów w liczbie szczepień wśród krajów unijnych.

– Na przedostatniej sesji Parlamentu Europejskiego Urszula Wonderlife wskazywała, że to Polska jest liderem, jeśli chodzi o szczepienia. Problem leży w tym, że Komisja Europejska zawarła tak nieprecyzyjne umowy z koncernami farmaceutycznymi, że to my jesteśmy petentami proszącymi o te szczepionki. Koncerny te skorzystały z dotacji Unii Europejskich na opracowanie tychże szczepionek – mówiła Jadwiga Wiśniewska.

W sobotę szczepienia przyjęli także strażacy z Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu śląskiego. Jak powiedziała Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowa śląskich strażaków, dotychczas pierwszą dawkę przyjęło ponad 600 strażaków, a kolejne osoby będą szczepione w następnych dniach, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

BNO

Skip to content