W poniedziałek, 19 czerwca przed Sądem Okręgowym w Częstochowie ruszył proces 53-letniego Krzysztofa R., oskarżonego o zabójstwo 45-letniej Aleksandry i jej 15-letniej córki Oliwii. W lutym 2022 roku kobiety zostały uduszone, wywiezione do lasu i zakopane. Ich ciała ujawniono kilkanaście dni po zgłoszeniu zaginięcia.

Sprawę zabójstwa Aleksandry W. i Oliwii W. przypomina rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

– Zawiadomienie o zaginięciu złożyła matka 45-letniej Aleksandry Wieczorek oraz babcia 15-letniej Oliwii. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że nie ma ona kontaktu z córką od 9 lutego, a z wnuczką od 10 lutego. Wiadomo też, że 10 lutego Aleksandra Wieczorek widziana była na terenie ogrodów działkowych przy ul. Żyznej w Częstochowie.

W toku śledztwa zabezpieczono zapis monitoringu na którym zarejestrowano zdarzenia mające miejsce 10 lutego 2022 roku. Ciała kobiet i truchło psa rasy shit tzu odnaleziono 21 lutego 2022 roku w kompleksie leśnym w Romanowie. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu obydwu kobiet było gwałtowne uduszenie. Zapadła decyzja o konieczności poddania podejrzanego Krzysztofa R. badaniom psychiatrycznym. Biegli psychiatrzy zawnioskowali też o opinię psychologiczną i seksuologiczną – wyjaśnia Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie:

– Prokuratura Okręgowa otrzymała opinię seksuologiczną dotyczącą sprawcy zabójstwa dwóch kobiet w Częstochowie na ogródkach działkowych. Opinia ta została przekazana biegłym lekarzom psychiatrom, którzy o jej uzyskanie wnioskowali. W zależności od wniosków jakie biegli zawrą w sporządzonej opinii będzie uzależniony tok postępowania, w szczególności czy zachodzi na przykład potrzeba poddania podejrzanego obserwacji psychiatrycznej, czy też opinia ta będzie mieć już kategoryczną treść i pozwoli na dokonanie ustaleń co do stanu zdrowia podejrzanego.

W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Krzysztofowi R. zarzuty zabójstwa Aleksandry W. i Oliwii W., utrwalania wizerunku nagiej Oliwii przy użyciu kamery, podszycia się pod Oliwię celem kierowania obraźliwych treści do jej znajomych na portalach społecznościowych, zabicia psa rasy shit tzu, dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec 14-latki oraz tworzenia fałszywych dowodów celem skierowania postępowania karnego i dyscyplinarnego przeciwko Aleksandrze W. Przesłuchany przez prokuratora Krzysztof R. nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów Krzysztof R. był poczytalny. Kolejna rozprawa odbędzie się 25 września, a trzecią zaplanowano na 2 października br.

Skip to content