We wtorek, 8 listopada w Filharmonii Częstochowskiej o godzinie 19:00 odbyła się oficjalna inauguracja IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Wydarzenie, które będzie trwało przez najbliższych kilka dni otworzył Koncert Muzyki Polskiej, czyli ulubionej muzyki Wandy Wiłkomirskiej.

O szczegółach rozpoczynającego się konkursu opowiedziała Aleksandra Szwejkowska – Belica, dyrektor konkursu:

Na konkurs zgłosiło się w tym roku 108 skrzypów z całej Polski, ale również z Ukrainy i Austrii. Cieszymy się tak ogromnym zainteresowaniem. Cieszymy się, że nasz konkurs zajmuje już bardzo ważne miejsce w całej plejadzie rywalizacji skrzypcowych, które już są. Staramy się stworzyć jak najbardziej przyjazną atmosferę podczas trwania konkursu i chcemy, aby uczestnicy nie czuli się jak na przesłuchaniach tylko jak na koncercie.

Podczas wtorkowego wieczoru miłośnicy dźwięków skrzypiec mogli usłyszeć utwory wielkich kompozytorów w interpretacji młodych muzyków. Plan koncertu przedstawiła Urszula Ledwoń, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie:

Wystąpią między innymi na tym koncercie zeszłoroczni laureaci, a całość poprowadzi Pani Beata Młynarczyk. W programie Henryk Wieniawski, Wojciech Kilar, Barbara Kaszuba, Antonio Vivaldi, Georges Bizet i Jenő Hubay. Całością zawiaduje Pan Miłosz Kula jako dyrygent naszej Szkolenej Orkiestry Symfonicznej.

Przesłuchania konkursowe trwać będą od 9 do 13 listopada. IV Konkurs Skrzypcowy zwieńczy spotkanie poświęcone Patronce konkursu Wandzie Wiłkomirskiej oraz koncert laureatów tegorocznej edycji. Radio Fiat objęło konkurs patronatem medialnym.

Galeria: fot. Radio Fiat

Skip to content