Pierwszy weekend grudnia spokojny

Fot. Radio Fiat

W mikołajkowy weekend na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 40 kolizji. Wzmożony ruch był okazją do przeprowadzenia większej liczby kontroli.

Przeprowadzono ponad 300 badań trzeźwości, dzięki którym udało się zatrzymać trzech nietrzeźwych kierowców.

– 175 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi za przekroczenie prędkości, a siedmiu z nich straciło swoje uprawnienia za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Częstochowska drogówka zatrzymała również cztery osoby, które kierowały samochodem mimo braku odpowiednich uprawnień – mówiła podkom. Sabina-Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Pierwszy grudniowy weekend zamknął się liczbą 33 sytuacji, wymagających działań strażaków. 25 z nich miało miejsce w Częstochowie, natomiast pozostałe 8 w powiecie.

– Osoby poszkodowane to uczestnicy dwóch wypadków drogowych. Ponadto w sobotę 5 grudnia strażacy zostali wezwani do pomiarów tlenku węgla w budynku wielorodzinnym, w związku z podejrzeniem jego uwalniania po zasłabnięciu lokatorki. Wezwani na miejsce strażacy wykryli podwyższone stężenie związku tlenku. Prawdopodobnym źródłem jego emisji był piecyk gazowy zlokalizowany w łazience. Obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego podjął decyzję o konieczności przewiezienia kobiety do szpitala – tłumaczył mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

96 telefonicznych zgłoszeń z prośbą o interwencje odebrali w miniony weekend dyżurni Straży Miejskiej. Pod koniec tygodnia strażnicy wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno -Skarbowego odkryli na terenie Częstochowy ok. 8 tys. sztuk nielegalnych papierosów.

– W czwartek częstochowscy strażnicy miejscy i celnicy prowadzili na terenie miasta działania zmierzające do ujawnienia sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych lub alkoholowych bez polskich znaków akcyzy. Podczas wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze obu grup podjęli interwencję wobec osoby, która mogła mieć nielegalne wyroby. Strażnicy miejscy i celnicy ujawnili 8 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Sprawę do dalszej realizacji przejęli celnicy. Sprawca musi teraz liczyć się z odpowiedzialnością za swój czyn. To kolejna udana współpraca częstochowskich strażników miejskich z celnikami w 2020 roku – poinformował rzecznik prasowy Artur Kucharski.

Do poprzedniego zatrzymania doszło we wrześniu, kiedy to 64-latek z Częstochowy przechowywał w pomieszczeniu gospodarczym na terenie miasta 34 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

BNO