Pierwszy weekend wiosny – podsumowanie służb

Fot. Radio Fiat

W pierwszy weekend wiosny na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 33 kolizji oraz dwóch wypadków drogowych. Oba zdarzenia miały miejsce w piątek 19 marca. Pierwszy przy ul. Jagiellońskiej, gdzie kierowca samochodu uderzył w słup. Do drugiego doszło przy ul. Lwowskiej, gdzie został potrącony motorowerzysta.

W ciągu trzech dni częstochowska drogówka zatrzymała prawie 300 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

– Ośmiu z nich straciło uprawnienia do kierowania za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. 123 wykroczenia miały miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Niestety w ten weekend nie zabrakło na naszych drogach nieodpowiedzialnych kierowców. Policjanci z drogówki zatrzymali aż ośmiu pijanych, którzy wsiedli za kierownicę samochodów. Jeden z nich miał prawie trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast pozostali – po dwa promile. Sześć osób kierowało samochodami, nie posiadając w ogóle uprawnień. Policjanci zatrzymali również 24 dowody rejestracyjne za brak badań lub zły stan techniczny pojazdu – mówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Mimo okresu wiosennego, w którym wzrasta liczba wyjazdów związanych z wypalaniem traw, częstochowscy strażacy nie odnotowali w ten weekend poważnych interwencji.

– W dniach od 19 do 21 marca na terenie Częstochowy i powiatu powstało 38 sytuacji wymagających działań jednostek ochrony przeciwpożarowej. Prowadzone działania to gaszenie siedmiu pożarów, usuwanie skutków 29 miejscowych zagrożeń oraz wyjazdy do dwóch fałszywych alarmów. W ramach prowadzonych działań odnotowaliśmy też pięć wypadków komunikacji drogowej z poszkodowanymi osobami – tłumaczył mł. bryg. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Przez cały weekend dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odebrali od mieszkańców miasta 94 telefoniczne wnioski z prośbą o interwencję.

– Obyło się bez poważniejszych incydentów. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych (łącznie 22 zdarzenia). W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili cztery obserwacje, które wymagały interwencji służb. Trzy z nich zrealizowali strażnicy miejscy. Oprócz interwencji zgłoszonych przez mieszkańców miasta częstochowscy strażnicy podejmowali też własne działania podczas służby patrolowej – poinformował Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

W ostatnim czasie częstochowska straż miejska usunęła kilkanaście pojazdów (tzw. wraków), które od dłuższego czasu zalegały na parkingach Częstochowy. Te miejsca, jak wiadomo, są w mieście na wagę złota.

BNO

Skip to content