Fot. SM w Częstochowie

O tym, jak istotne są psy w codziennej służbie, po raz kolejny przekonujemy się na przykładzie Straży Miejskiej w Częstochowie. Jej siedzibę odwiedzili członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego. Na co dzień szkolą i trenują Primę – służbowego psa częstochowskiej Straży Miejskiej.

Tym razem jednak podczas wakacyjnych zajęć przeszkolili dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba”, którzy także byli gośćmi w budynku straży.

– „Wilcze tropy” to oferta zajęć dla dzieci i młodzieży, podopiecznych świetlicy „Skrawek Nieba” funkcjonującej przy Straży Miejskiej w Częstochowie. Zajęcia odbywają się w ciekawej formule poprzez wskazanie młodym ludziom alternatywnych sposobów zapobiegania zjawiskom ryzykownym (przemoc, substancje psychoaktywne itp.) m.in. poprzez dogoterapię, zajęcia profilaktyczno-rozwojowe z udziałem specjalnie wyszkolonych psów oraz walizki edukacyjnej zawierającej 24 atrapy narkotyków. Było też 5 rodzajów alkogogli imitujących różne dawki alkoholu. Alkogogle symulują stan nietrzeźwości, zaburzając pracę błędnika i otępiając zmysł wzroku. Pokazują, jak trudno jest przejść lub przejechać dany odcinek drogi mając „we krwi” promile. Wszyscy chętni mogli podczas zajęć przy użyciu alkogogli pokonać specjalny tor sprawnościowy – tłumaczył rzecznik Artur Kucharski.

Na co dzień pies Prima specjalizuje się w wykrywaniu narkotyków. Niedawno zwierzę częstochowskiej Straży Miejskiej po raz kolejny trenowało na lotnisku w Pyrzowicach, tym razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

– Aby podnosić swoje umiejętności, częstochowscy strażnicy miejscy często organizują Primie szkolenia. Kilkakrotnie trenowała na lotnisku w Pyrzowicach z funkcjonariuszami i opiekunami psów ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Tym razem Prima wraz ze swoim przewodnikiem pojechała do Pyrzowic na zaproszenie Straży Granicznej. Prima ze swym opiekunem trenowała wspólnie z psami i przewodnikami psów ze Straży Granicznej. Była to już kolejna wizyta Primy na lotnisku w Pyrzowicach. Podczas poprzednich szkoleń Prima trenowała na lotnisku w hali cargo, a także w terminalu przylotów – dodał Artur Kucharski.

Przed epidemią koronawirusa pies Prima był częstym gościem w szkołach i przedszkolach, gdzie odbywały się prelekcje. Często współpracuje też z częstochowskimi policjantami i innymi służbami w celu wykrywania narkotyków.

BNO

Skip to content