Spektaklem „Pieśń nad pieśniami” zainaugurowany został czwarty rok działalności Teatru Exit, który prowadzony jest w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”. Widowisko wystawione zostało w Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II.

Więcej na temat wydarzenia mówi dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski:

– Było mi bardzo miło gościć grupę Exit, która przyjechała do nas z Krakowa. Są to młodzi ludzie, niepełnosprawni, którzy przyjechali do nas z opiekunami oraz muzykami „pierwszej ligi”. Taka ekipa była tłem muzycznym do wypowiedzi dotyczącej „Pieśni nad pieśniami”. To jest coś, co przechodzi próbę czasu. Tak pięknie o miłości mógł opowiadać tylko Pan Bóg. Młodzi ludzie potrafili przekazać nam to w piękny sposób.

Teatr Exit, założony i prowadzony przez Macieja Sikorskiego, działa na polskiej scenie artystycznej od 2016 roku. To przestrzeń, gdzie spotykają się dwa światy – osoby niepełnosprawne oraz artyści o uznanym dorobku. – Sposób ich artystycznej ekspresji jest niesamowity i wzruszający – dodaje Krzysztof Witkowski:

– Strona muzyczna oraz to, w jaki sposób oni to interpretowali bardzo wzruszało. Głównymi odbiorcami widowiska prezentowanego w Częstochowie byli podopieczni Fundacji Oczami Brata, którzy poproszeni zostali do współudziału w tworzeniu jednego z psalmów. Było to połączenie sił i radości. Takie spotkania na długo pozostają w pamięci.

Spektakl w Muzeum Monet wystawiony został przez artystów niewidomych, z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością intelektualną oraz na wózkach.

Najistotniejszym elementem twórczości Teatru Exit jest spotkanie tych, którzy doświadczają cierpienia niepełnosprawności z osobami zdrowymi, które cierpią nie uświadamiając sobie dlaczego.

ABK

Skip to content