Pij wodę, będziesz zdrowy

Fot. Radio Fiat

Woda jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do życia. Oczyszcza organizm z toksyn, transportuje substancje odżywcze i reguluje temperaturę ciała. Dodatkowo wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek, co sprawia, że skóra staje się ładniejsza, a organizm ma więcej energii.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków w ciągu dnia należy pić od 1,5 do 3 litrów wody w zależności od wzrostu i wagi. Wartość spożycia powinna wynosić ok 30 ml na każdy kilogram masy ciała. O korzystnym wpływie wody na organizm człowieka mówi Małgorzata Stanior, dietetyk kliniczny.

– Woda bierze udział we wszystkich procesach w organizmie, a przede wszystkim oczyszcza krew z toksyn oraz z produktów przemiany materii. Wypłukuje też szczawiany z krwi, co ważne jest dla osób chorujących na dnę moczanową. Warto zwrócić uwagę, aby pić wodę niegazowaną lub przegotowaną.

Utrata zawartości wody w organizmie może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet do śmierci.

– Najczęstszym powodem braku w organizmie wody są bóle głowy, także bóle migrenowe. Osłonki mielinowe w mózgu zbudowane są również z wody, dlatego w przypadku odwodnienia organizmu dochodzi do różnych tego typu objawów. Czasami wystarczy więc nawodnić organizm niż brać tabletki, które powodują jedynie odczucie, ze ból znika. W rzeczywistości on dalej występuje.

Woda nazywana jest źródłem życia. O jej pożytecznym wpływie mówią też mieszkańcy Częstochowy.

– Uważam, ze picie wody jest potrzebne. Każdy z nas powinien pić przynajmniej te 2 litry w ciągu dnia, ale wody niegazowanej.

– Picie wody powoduje, ze lepiej się czujemy, lepiej myślimy. Niestety mnie trudno jest wypić te 2-3 litry dziennie.

Spożywanie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia jest niezbędne w utrzymaniu pH komórek na poziomie około 7. Sprawia też, że skóra staje się odpowiednio nawilżona i jędrna, a zmarszczki się spłycają. Dodatkowo nie zawiera kalorii, a picie jej tuż przed zjedzeniem posiłku sprawi, że mniej zjemy. Żołądek zwiększy swoją objętość, a ośrodek sytości w mózgu zostanie szybciej pobudzony. Podobne działanie wykazuje picie wody pomiędzy posiłkami.

ABK

Skip to content