Nauka połączona z zabawą – tak w skrócie można opisać Piknik Naukowy Politechniki Częstochowskiej, który w środę 23 czerwca odbył się na terenie kampusu Uczelni. Dla przybyłych zaplanowano ponad 30 różnych atrakcji – od pokazów doświadczeń naukowych po gry sportowe i animacje.

Nie zabrakło również stoiska Politechniki, na którym można było zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną Uczelni oraz zadać pytania dotyczące trwającej rekrutacji na studia.

– Na naszym stoisku można było zobaczyć m.in. największy sukces Politechniki, czyli marsjański łazik, który już od kilku lat zdobywa najlepsze miejsca w międzynarodowych zawodach tego typu konstrukcji, zarówno na poziomie europejskim, jak i światowym. Niestety w ostatnich latach zawody nie odbywały się ze względu na pandemię. W tym roku zorganizowaliśmy jedynie spotkanie online na towarzyskim poziomie. Każdy tego typu konkurs pozwala na rozwijanie przez studentów swoich doświadczeń, umiejętności oraz rywalizacji z ośrodkami z różnych części świata. Młodszych uczniów zapraszaliśmy na warsztaty kreatywnego myślenia, które przy użyciu drobnych i niezbędnych narzędzi pozwalały na rozwiązywanie bardzo skomplikowanych problemów – tłumaczył Michał Sobociński, wydziałowy koordynator z otoczeniem edukacyjnym Politechniki Częstochowskiej.

Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki. Piknik daje każdemu możliwość obcowania z nią i zachęca do pogłębiania wiedzy, o czym na swoim stoisku przekonywał dr inż. Piotr Gębara z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej:

– Koleżanki pokazywały doświadczenia chemiczne. Dzieci mogły się bawić sztuczną krwią, czy zegarem chemicznym. Kolega z kolei przedstawiał miniroboty przemysłowe wraz z małą linią produkcyjną, którą dzieci mogły samodzielnie zaprojektować i zaprogramować oraz oglądać ich pracę. Dzieci w tym wieku są najbardziej głodne świata i wiedzy, dlatego też staramy się wyjść ich zapotrzebowaniom naprzeciw – mówił wykładowca.

Odpowiedź oferty edukacyjnej na potrzeby rynków jest kluczem do pozyskania uczniów i studentów, którzy w przyszłości wypełnią zapotrzebowanie na konkretne profesje.

– W związku z tym zapraszaliśmy wszystkich zainteresowanych, aby pokazać i przybliżyć to, czego możemy się uczyć na naszym wydziale. Mamy do wyboru naukę z podstaw biznesu, czy zarządzanie. Poznajemy języki obce, niezmiernie ważne we współczesnych czasach. Oferujemy naukę też desingu i zwracamy uwagę na pierwszą pomoc oraz kierunki związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Mamy również zarządzanie jakością i produkcją, a także finanse i rachunkowość – zapraszała dr inż. Katarzyna Brendzel-Skowera z Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

Piknik Naukowy Politechniki Częstochowskiej zorganizowany był wspólnie z Częstochowskim Uniwersytetem Młodego Odkrywcy.

BNO

Skip to content