Pilot Aeroklubu Częstochowskiego zajął I miejsce w lataniu precyzyjnym nad Krakowem

Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego zajął pierwsze miejsce w zawodach latania precyzyjnego, które odbywały się w dniach 26-28 maja nad województwem małopolskim. Był to drugi z trzech turniejów, odbywający się w ramach lotniczego Pucharu Polski. Być może trzeci turniej rozegra się nad Częstochową.

Zorganizowany na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego 59. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki wpisał się w jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów lotniczych w Polsce. Piloci oceniani byli za umiejętności nawigacyjne oraz kunszt lądowania. Marcin Skalik wyjaśnił czym dokładnie jest latanie precyzyjne:

Polega to na jak najdokładniejszym locie nawigacyjnym korzystając z mapy. Trzeba lecieć po określonej trasie i utrzymywać tolerancję czasową, bo mamy punkty kontroli czasu. Nie można być ani za szybko ani za wolno – trzeba być dokładnie co do sekundy. Za każdą niedokładność uzyskujemy punkty karne, a wygrywa ten, kto zgromadzi ich najmniej. Czułem, że jestem w formie, bo treningi, które były przed zawodami dobrze mi wychodziły. Na zawodach potwierdziłem tą formę, z czego się bardzo cieszę.

Zawody nad województwem małopolskim były drugimi, zaliczającymi się do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Pierwszy turniej odbył się w dniach 29.04-01.05 w Toruniu, w ramach 17. Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Wacława Wieczorka. Trzeci turniej w ramach Pucharu Polski, czyli 65. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów miały odbyć się w drugiej połowie lipca w Stalowej Woli, nie wiadomo jednak czy do nich dojdzie:

Niestety sytuacja geopolityczna na świecie dynamicznie się zmienia i obecnie na wschodzie Polski jest bardzo dużo restrykcji, jeśli chodzi o przestrzeń powietrzną. Bardzo możliwe, że te zawody będą przeniesione. Jest duża szansa, żeby się odbywały w Aeroklubie Częstochowskim.

Po rozstrzygnięciu rywalizacji w Pucharze Polski Marcin Skalik i inni polscy piloci precyzyjni będą mieli przed sobą jeszcze jedno duże wyzwanie. Jako polska Kadra Narodowa w Lataniu Precyzyjnym wezmą oni udział w Mistrzostwach Świata, zaplanowanych na dni od 15 do 27 sierpnia we Francji.

Skip to content