Nowe zasady rozliczania rocznego podatku PIT zaczęły wchodzić w życie od tego roku. Złożenie rocznego zeznania PIT jest w 2019 roku o wiele łatwiejsze, niż w poprzednich latach. Aby spełnić swój obowiązek wobec fiskusa nie trzeba nawet wychodzić z domu.
W związku z wprowadzonymi zmianami mogą pojawiać się pytania w jakiej formie można złożyć PIT. Na to pytanie odpowiada księgowy, Andrzej Filipski:
– Tak jak do tej pory można go złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym, wysłać listem poleconym, kurierem, ale coraz modniejszą i bardziej powszechną staje się jednak forma elektroniczna. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że zwrot podatku w deklaracjach złożonych w formie elektronicznej jest zdecydowanie krótszy, niż drogą papierową. Największym udogodnieniem od 15 lutego będzie możliwość zalogowania się już do rozliczonego PIT-a przez Ministerstwo Finansów i go zmodyfikowanie. Wydaje mi się, że jest to atrakcyjna oferta dla każdego z nas.
E-PIT – to usługa, którą 15 lutego 2019 uruchomi Ministerstwo Finansów. Jeżeli podatnik zdecyduje się na elektroniczną formę złożenia PIT-u, zwrot pieniędzy otrzyma do 45 dni.
Zmiany obejmą najpierw osoby pracujące na etacie i umowach cywilnoprawnych oraz grające na giełdzie, a za rok także przedsiębiorców. Podatnicy mogą korzystać z licznych przysługujących im ulg.
– Również istotną zmianą i ważną informacją jest ta, że wszystkie osoby, które otrzymały dochód do wysokości 8 tys. złotych nie zapłacą podatku. Kwota wolna pozwoli im nie płacić podatku, natomiast wszystkie te drobne dochody oczywiście będą miały zwrócone. Będzie można zmodyfikować swoje zeznanie podatkowe również poprzez wprowadzenie nowego rachunku bankowego. Istnieje bardzo szeroki katalog zwolnień i myślę, że każdy powinien się z nim zapoznać, chociażby tylko w zakresie ulg i odliczeń, bo można z wielu z nich skorzystać. Mamy ulgi: internetową, rehabilitacyjną, prorodzinną, odsetkową, dla krwiodawców, czy dla wszystkich tych, którzy wprowadzają nowe technologie – to takie najważniejsze – dodaje Andrzej Filipski.
Zmiana dotycząca zaliczki na PIT, która wchodzi w 2019 roku nie wpływa bezpośrednio na wysokość zobowiązania podatkowego, ale na sposób i metody jego wyliczenia oraz termin płatności. Dzięki nowym metodom, podatnik ma być chroniony przed koniecznością dopłacania do podatku na koniec roku.
KF