Pomagają w koncentracji, integrują, uczą współzawodnictwa – gry planszowe i komputerowe to współczesna forma rozrywki. Pod hasłem zabawa mogą kryć się jednak niepożądane skutki.

Można grać w nie u znajomych w domu, a nawet w miejscach publicznych. Gry to pomysł na wypełnienie wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na rynku dostępne są planszówki, jak i gry komputerowe. O to, jaki typ gier preferują, zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy.

– Jedne i drugie gry mają swoje niezaprzeczalne plusy i minusy. Problemem planszówek jest to, że trzeba się zebrać w pewnym gronie, co nie jest proste. Co do gier komputerowych – myślę, ze obecnie siedzimy za dużo przed monitorem. Przyjemność wynikająca z grania w oba rodzaje jest jednak porównywalna.
– Planszówki mają swoje zalety, jednak wybieram gry komputerowe. Nie trzeba szukać kompana do gry, ponieważ można to zrobić samemu.
– Wolę grać w planszówki, bo łatwiej się zintegrować.
– Zdecydowanie wybieram gry planszowe.

Dodatkowym atutem planszówek jest możliwość rzeczywistego spotkania się. Jedną z okazji do wspólnego grania jest częstochowski Festiwal Gier Planszowych Twierdza, o którym mówi Mateusz Nienartowicz – organizator.

– Pomysł zaczerpnięty został z inicjatyw podobnych do naszej, które kilka lat temu powstawały w całej Polsce. Jeździliśmy z przyjaciółmi do Gliwic na Pionek – wydarzenie, które obecnie odbywa się w Zabrzu. To jedna z najstarszych imprez planszówkowych w Polsce. Stwierdzimy, że spróbujemy takie wydarzenie zorganizować w Częstochowie. Z edycji na edycję zainteresowanie rosło i rośnie nadal. Obserwujemy, że jest coraz więcej graczy.

Jak mówi Beata Gizler, psychoterapeuta – gry mogą ubogacić człowieka, jednak należy pamiętać o pewnych zasadach, szczególnie jeśli chodzi o dzieci i młodzież.

– Planszówki rozwijają inteligencję, spostrzegawczość i spryt. Możemy nauczyć się z nich wiele rzeczy. Planszówki wykorzystuję również w swoim gabinecie psychoterapeutycznym. Gry komputerowe też są dobre. Dzieci i młodzież spotykają się w sieci, współpracują ze sobą, rozwijają umiejętności. Wszystko jest ok, jeżeli rodzice kontrolują czas. Według mnie gra nie powinna trwać dłużej niż 2 godziny dziennie. W przypadku, gdy rodzic traci kontrolę nad czasem gry dziecka, sytuacja staje się zagrożeniem.

Jak dodaje Beata Gizler – dorośli często pozwalają dzieciom na nadmierne korzystanie z komputera, ponieważ chcą odpocząć od wykonywanych obowiązków.

– Rodzice są zapracowani i często nie widzą problemu. Myślą, że jak dziecko siedzi w pokoju i nigdzie nie wychodzi, po prostu jest spokojne. W rzeczywistości młody człowiek traci umiejętność nawiązywania relacji z drugim człowiekiem. Nie ma znajomych, nie odrabia też lekcji, przez co pogarsza swoje oceny w szkole – a to wszystko jest wynikiem nadmiernego grania na komputerze. Gdy rodzice zauważają problem i zaczynają reagować, u dziecka pojawia się pierwszy objaw uzależnienia, czyli agresja. To jest czas na terapię. Niestety często potrzebuje jej cała rodzina.

Choć gry komputerowe i planszowe uczą strategii i logicznego myślenia, każdy z rodzajów ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Planszówki są alternatywą dla godzin spędzonych przed ekranem. Komputer uczy dodatkowej umiejętności poruszania się w Sieci. Istotna jest więc rozwaga przy wyborze tytułu, rodzaju, ale również spędzania czasu z tego typu formą rozrywki. Pamiętajmy, że gry mają bawić, a nie zniewolić.

ABK

 

Foto źródło: pixabay.com/pl/

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content