Plany inwestycyjne Centralnej Szkoły PSP niebawem wejdą w kolejną fazę

Już w przyszłym miesiącu na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sabinowskiej w Częstochowie ruszy budowa nowego budynku, który będzie służył specjalistycznym szkoleniom kadetów szkoły i strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych. W planach jest m.in. budowa komory dymowej oraz laboratorium sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Inwestycja będzie możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz ze środków własnych Centralnej Szkoły. O szczegółach planowanej inwestycji mówi bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik komendanta Centralnej Szkoły:

Kompleks który ma powstać będzie to zespół szkoleniowo-laboratoryjny, w skład którego wchodzić będzie komora dymowa wraz z pomieszczeniem próby wysiłkowej, pomieszczenia sanitarne, część magazynowa sprzętu ochrony układu oddechowego oraz laboratorium tego sprzętu, a także o kompleks sportowy. […] Ten kompleks zasili, usprawni i unowocześni naszą bazę.

Fot. CS PSP

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, ze strony Centralnej Szkoły jest już wszystko gotowe. Grunt pod budowę, zaplecze infrastrukturalne oraz baza kapitałowa czekają na rozpoczęcie prac. W tym momencie dopinane są ostatnie kwestie związane z wyłonieniem wykonawcy inwestycji. Jak zapowiada bryg. Andryszkiewicz, z nowego budynku będą korzystali zarówno strażacy zawodowi, jak i ochotniczy:

Komora dymowa, gdzie strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych przechodzą przez zaciemniony i zadymiony labirynt, jest niezbędna dla strażaków zawodowych, ale i ochotniczych, którzy również raz do roku muszą przejść taką ścieżkę. To są strażacy nie tylko z m. Częstochowy, ale i z całego województwa śląskiego a także zdarzają się i spoza.

Kierownictwo Centralnej Szkoły planuje zakończyć inwestycję do 2028 roku. Tyle będzie trwało wybudowanie budynku, wyposażenie oraz dostosowanie go do mocno wyśrubowanych norm. Po ukończeniu inwestycji będzie to najnowocześniejsze laboratorium tego typu w Polsce.

Źródło: CS PSP w Częstochowie
Skip to content