Od kilku dni w sieci trwa burza dotycząca tego czy trzeba mieć w bagażniku dodatkową butelkę płynu do spryskiwaczy. Porusza się również kwestię opon zimowych, na których rzekomo trzeba jeździć od 1 listopada oraz to, czy z nawigacji w telefonie można korzystać w czasie jazdy. Jak jest w rzeczywistości?

Wątpliwości w kwestii opon zimowych rozwiewa podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Producenci ogumienia zalecają taką wymianę, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Ponieważ opony sezonowe różnią się od siebie materiałami z których zostały wykonane. I taka opona dedykowana do poruszania się w warunkach zimowych nie twardnieje, przez co zachowuje swoją elastyczność, a to z kolei sprawia, że lepiej przylega do podłożą. W chwili obecnej nie ma w Polsce obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe. Jednak każdego roku zwracamy na to uwagę i zalecamy taką wymianę ze względów bezpieczeństwa.

Kwestię korzystania z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem reguluje art. 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

– W ustępie 2 punkcie 1, tego artykułu czytamy, że kierującego pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. I to podczas rozmowy, czy podczas korzystania z jakichkolwiek funkcji telefonu, które wymagają trzymania telefonu w dłoni. Jest to wykroczenie za które grozi mandat karny w wysokości 500 zł i 12 pkt. karnych. Przepis ten dotyczy kierującego każdym pojazdem niezależnie czy jest to samochód, motocykl, motorower czy rower. Aby korzystanie z telefonu podczas jazdy odbywało się zgodnie z przepisami, konieczne jest wyposażenie pojazdu w zestaw głośnomówiący, albo należy zastosować inne rozwiązania technologiczne.

W sieci krążyła plotka, że za brak zapasu płynu do spryskiwaczy można dostać mandat. Dementujemy to, bo policja nie sprawdza czy kierowca wozi dodatkowy pojemnik w aucie, jednak podczas zatrzymania do kontroli, kiedy samochód ma brudne szyby i okaże się, że jest brak płynu w zbiorniku głównym, możemy zostać ukarani mandatem karnym.

Skip to content