Kolejny już, 76. rok akademicki zainaugurowano we wtorek 1 października na Politechnice Częstochowskiej. W sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury – klub “Politechnik” zgromadził się Senat, przedstawiciele władz miasta, organizacji samorządowych i współpracujących z politechniką instytucji, zaproszeni goście, a także studenci, którzy rozpoczynać będą naukę w Uczelni.
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 była kolejną jako wykładowcy, ale pierwszą w roli rektora Politechniki Częstochowskiej dla dr hab. inż. Marka Warzechy:
– Tak, dzisiaj wielki dzień, jestem mocno zestresowany, ale też przygotowany do nowej roli. Ale najważniejszy dzisiaj dzień to jest dla studentów, a zwłaszcza dla studentów pierwszego roku, którzy rozpoczynają u nas naukę. Planuję duże zmiany, o nich już wielokrotnie mówiłem, mam nadzieję, że się uda zrealizować w najbliższym czasie. Kierunek techniczny uczelni, hala technologiczna, laboratoria ogólnouczelniane, takie rzeczy będą się działy w najbliższym czasie.
O nastawieniu społeczności uczelnianej przed nowym rokiem akademickim opowiedziała rzecznik prasowa politechniki Katarzyna Brendzel:
– Politechnika Częstochowska przystępuje z nadziejami i radośnie do nowego roku akademickiego. Cieszymy się, bo jesteśmy usatysfakcjonowani tegoroczną rekrutacją na pierwszy rok. Cieszymy się, bo nasze kierunki znajdują zainteresowanie wśród młodzieży i uruchomiliśmy w tym roku wszystkie nowe kierunki, także bardzo nas to cieszy. Obawy, pewnie są jakieś obawy, ale one związane z tym raczej co przyniesie nam nasze otoczenie, natomiast my jesteśmy spokojni o naszą uczelnię.
Jednym z gości inauguracji nowego roku akademickiego na Politechnice Częstochowskiej był bp Andrzej Przybylski, który przez wiele lat był duszpasterzem akademickim:
– To niesłychanie ważny dzień dla całej Częstochowy, bo miejmy świadomość tego, że uczelnie wyższe w Częstochowie, choćby Politechnika, to są chyba największe środowiska ludzkie, gdzie jest mnóstwo pracowników, studentów. To wielki organizm, taki bardzo ludzki, stąd obecność Kościoła jest niesłychanie ważna. No i też obecność, która przypomina, że ten wielki rozwój nauki, infrastruktury, badań naukowych ma sens i jest ważny, o ile jest zbudowany na pewnych etycznych fundamentach. I my chcemy być takim głosem, nie który chce dominować w środowisku akademickim czy cokolwiek narzucać, ale który chce przypominać, że oby nauka, technika, zwłaszcza jak na Politechnice, rozwijała się naprawdę bardzo mocno, ale żeby ten rozwój służył dobru każdego człowieka. Ja chcę podziękować tym wszystkim za duszpasterstwo akademickie, też za kościół akademicki, który wśród tych wielkich budynków Politechniki może wydaje się takim malutkim budynkiem, takim małym ziarenkiem, ale myślę, że z niego bije jakaś taka głębia wartości i to przypomnienie o tym, że każda praca naukowa, wychowywanie studentów, musi się opierać na fundamentach dobra, prawdy, miłości.
Częstochowskie środowisko akademickie reprezentowali przedstawiciele uczelni wyższych, m.in. rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. Ryszard Selejdak:
– To jest takie łączenie środowiska nauki związanej z teologią, z naukami technicznymi. Taka solidarność, taka współpraca, zawsze też przedstawiciele politechniki były obecne na inauguracji w naszej uczelni, a więc wszyscy dążymy do osiągnięcia pewnej mądrości. My na podstawie nauk teologicznych, tutaj na podstawie nauk technicznych i w ten sposób się uzupełniamy wzajemnie.
Najważniejszymi uczestnikami inauguracji byli oczywiście studenci, którzy opowiedzieli o swoich planach na nowy rok akademicki:
– Jeśli chodzi o plany na ten rok akademicki, no to chciałabym raczej osiągnąć dość dobrą średnią. Zobaczymy jak to będzie, bo będę studiowała dwa kierunki, więc może być problem z pogodzeniem niektórych przedmiotów po prostu w planie, ale docelowo chciałabym mieć właśnie wystarczająco dobrą średnią, żeby mieć stypendium. No i jeden kierunek przejść na indywidualny tryb nauczania, bo wtedy nie będę rozliczana z obecności na zajęciach. No ale do tego muszę mieć dobre wyniki w nauce. No i chciałabym też brać udział w jakichś konkursach. Może coś tam wygrać, tak jak mój kolega z wyższego roku wygrał na przykład wakacje w Gdańsku tygodniowe za konkurs. Także takie są plany. […] Plany no powiem tak, ja teraz zaczynam drugi rok i muszę powiedzieć, po wrażeniach z pierwszego, trzeba się wziąć w garść. To nie jest takie łatwiutkie jak się myśli. Przesiedzieć nie można, trzeba pomyśleć, trzeba się wziąć w garść. Nie przesiadywać, tylko rzeczywiście coś zrobić, bo no muszę powiedzieć, bezgrzeczny na zajęciach nie byłem. Jeśli się chce osiągnąć jakiś dobry wynik, to trzeba na niego zapracować, a nie tylko mieć nadzieję, że się trafi dobrą odpowiedź. […] Zaczynam pierwszy rok, nie mogę się doczekać poznania nowych ludzi. Chcę zobaczyć to wszystko – otoczenie, miasto, szkołę i zobaczyć, czy to w ogóle wytrzymam przez ten pierwszy rok. Na Mechanikę i budowę maszyn się zapisałem, jestem po Mechatronice, lubię siedzieć w kabelkach i ciekawy jestem po prostu gdzie mnie to zaprowadzi. […] Planów i nastawienia żadnych nie mam. Jestem pierwszy raz na studiach, nie wiem co ze sobą zrobić kompletnie. Kierunek mam chyba jakiś prosty, bo budownictwo, więc mam nadzieję, że pójdzie. Jak się nie uda, to co? No, takie życie. […] Ja wybrałem architekturę krajobrazu, wcześniej byłem w techniku na tym kierunku. Trochę mi się spodobało, trochę w tym zawodzie już robiłem, no bo ze znajomą taką małą firmę założyliśmy. Jakieś ogródki zaczęliśmy zakładać. No i chcę zobaczyć, co z tego wyniknie. Mam nadzieję, że się uda ukończyć studia.
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie częstochowskim. Powstała w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska. W 1955 uczelnię przekształcono w Politechnikę Częstochowską. Uczelnia kształci na 7 wydziałach: Wydziale Budownictwa, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Infrastruktury i Środowiska, Wydziale Inżynierii Mechanicznej, Wydziale Informatyki i Sztucznej Inteligencji, Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów oraz Wydziale Zarządzania.