Podejrzany o usiłowanie zabójstwa umieszczony w zakładzie psychiatrycznym

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego wniosek o umieszczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym 52-letniego Roberta K., który jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa barmana.

O szczegółach sprawy mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej Prokuratury Okręgowej:

– W toku śledztwa ustalono, że kilkanaście minut po północy 15 czerwca 2022 roku Robert K. wszedł do lokalu, znajdującego się w Częstochowie w przy al. N.M.P. Mężczyzna udał się za ladę baru, gdzie przebywał barman, zaszedł go od tyłu i przeciął mu nożem powłoki skórne szyi, a potem zadał kilka ciosów nożem w okolice pleców. Wtedy dwóch klientów baru zaczęło uderzać sprawcę krzesłami, co umożliwiło pokrzywdzonemu oswobodzenie się i ucieczkę z lokalu. Następnie Robert K. uciekł z miejsca zdarzenia, lecz został zatrzymany w pobliżu przez wezwanych policjantów.

Pokrzywdzony został przewieziony do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Opinia biegłego lekarza wskazała, że w wyniku zdarzenia pokrzywdzony odniósł obrażenia w postaci rany ciętej szyi i ran kłutych pleców:

– W postępowaniu prokurator przedstawił Robertowi K. zarzut usiłowania zabójstwa barmana i spowodowania u niego obrażeń ciała. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia, których treść wskazywała na uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy. Powołani w sprawie biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że z powodu choroby psychicznej, w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu Robert K. miał zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem (niepoczytalność).

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego osoba taka nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Jednocześnie biegli uznali, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż pozostając na wolności Robert K. ponownie popełni czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości. Uwzględniając wnioski z opinii biegłych lekarzy psychiatrów, prokurator wystąpił do Sądu Okręgowego w Częstochowie z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego przeciwko Robertowi K. i umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Skip to content