Podsumowano tegoroczną kwestę na częstochowskich cmentarzach

Doroczna kwesta na cmentarzach św. Rocha i Kule w dniu Wszystkich Świętych odbyła się w tym roku już po raz 25. W czwartek 3 listopada wolontariusze zliczali zebrane fundusze. Ile im się udało zebrać, i który zabytkowy grób zostanie za te pieniądze odrestaurowany?

Organizacją kwesty nieprzerwanie od 25 lat zajmuje się Stowarzyszenie Liga Miejska. Wolontariusze ustawiają się zwykle przy wejściach na cmentarze i tam pełnią dyżury przez określony czas, regularnie się zmieniając. Historię tej inicjatywy na częstochowskich cmentarzach przypomniała Anna Pawłowska z Ligi Miejskiej:

Idea kwesty została zainspirowana kwestą na warszawskich Powązkach. Tutaj, w środowisku młodego samorządu w latach ‘90 od razu odezwały się głosy, byśmy tę piękną ideę zaszczepili w Częstochowie. Podjął się tego Tadeusz Wrona. Podczas tych 25 lat udało nam się zebrać już ponad 340 tysięcy złotych. Z tych środków zostało wyremontowanych 20 zabytkowych nagrobków.

W zespole kwestowym znalazły się zarówno osoby młode, jak i takie, które angażują się nieprzerwanie od ponad 20 lat. Podobnie jest w przypadku wspierających zbiórkę, gdzie czasem widać jak babcie dają wnuczkom pieniądze i zachęcają do wrzucenia, tłumacząc ideę dbania o dziedzictwo narodowe na cmentarzach. W tegorocznej edycji kwesty brało udział około 80 wolontariuszy w różnym wieku. Wyniki działań podsumowuje radny Paweł Ruksza:

Dzięki ogromnej ofiarności częstochowian udało się zebrać 21 500 zł. Jest to jedna z większych kwot, zebranych w ostatnich latach. Tej kwesty by nie było, gdyby nie wolontariusze – tym osobom należą się ogromne podziękowania.

Tradycyjnie zabytkowe nagrobki odnawiane są na przemian – raz na cmentarzu św. Rocha, raz na cmentarzu Kule. W tym roku odnowiona zostanie mogiła z cmentarza św. Rocha, jednak organizatorzy kwesty jeszcze nie wiedzą która. Typowane są dwa pomniki, a wybór będzie zależał od kosztorysu, jaki przedstawi renowator.

Skip to content