Kolejny „Salon Poezji” już za nami. Podczas spotkania 5 października w Klubokawiarni Alternatywa 21, wybrzmiała twórczość niepełnosprawnych poetów.

Projektem „Niepełnosprawni aktywni kulturalnie” Fundacja Oczami Brata promuje twórczość autorów z niepełnosprawnością, łamie bariery, niweluje krzywdzące stereotypy, a także wzmacnia więzi. Wiceprezes fundacji, Paulina Frączak przybliża ideę spotkań:

Zainspirowaliśmy się działalnością Anny Dymnej, z tym, że my chcieliśmy zrobić salon poezji dla osób z niepełnosprawnością. Idea powstała już kilka lat temu. Oprócz “Salonu Poezji” w tym projekcie jest kilka innych inicjatyw, m.in. przeglądy teatralno-muzyczne osób niepełnosprawnych, czy chociażby gra miejska.

Prowadzącym wydarzenie był Janusz Pyrkosz, a na scenie można było usłyszeć twórczość Moniki Cender oraz Beaty Kowalczyk, która jest autorką wierszy zawartych w tomie „Kamienistą drogą” (1993-2017).

W zeszłym roku moi przyjaciele postarali się o to, żeby wydać moją książkę – małą książkę z poezją. Piszę o wietrze, którym tak naprawdę jest Pan Jezus, piszę o marzeniach, piszę o krzyżu… większość wierszy pisana była ze łzami – mówi Beata Kowalczyk.

Po zakończeniu przeglądu, o swojej pracy mówiła Instruktor Pracowni Usprawnienia Ruchowego, Izabela Bilska:

W Fundacji Oczami Brata pełnię właściwie dwie funkcje: przygotowywanie i usprawnianie osób niepełnosprawnych oraz zajmowanie się działką artystyczną -prowadzę zajęcia muzyczne i teatralne. Mam wielką potrzebę dawania miłości i w tej pracy mogę to zrealizować.

Kolejne wydarzenie związane z projektem „Niepełnosprawni aktywni kulturalnie” to siódma edycja Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób z Niepełnosprawnością „Maskarada”, który odbędzie się w poniedziałek 22 października br. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Fundacji Euro Help przy ul. Przemysłowej 9.

KF

Skip to content