Pogoda w styczniu? Nawet do -18 stopni

Fot. Radio Fiat

Tak zimowo na zewnątrz nie było od dawna. Chociaż należało się jej spodziewać w każdej chwili, okazuje się, że i w tym roku zima zaskoczyła nas wszystkich. Najbliższe dni w Częstochowie i regionie zdaniem synoptyków będą zimne i śnieżne. To ostrzeżenie szczególnie dla kierowców i pieszych.

Mimo że drogowcy robią co mogą, aby drogi były przejezdne i bezpieczne, to na wielu chodnikach w Częstochowie o przysłowiowego „orła” wcale nie jest trudno.

– Opady śniegu mogą jeszcze występować w tym oraz na początku przyszłego tygodniu, z tym że w poniedziałek (18 stycznia) jest prognozowana przerwa w opadach. W czwartek (21 stycznia) opady deszczu będą powoli przechodziły w opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Napływ chłodnego powietrza, z którym związane są opady śniegu, zacznie się już dziś (14 stycznia) – mówiła synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grażyna Dąbrowska.

Także temperatury prognozowane przez synoptyków będą ujemne.

– W nocy z piątku na sobotę (z 15 na 16 stycznia) będzie ok. -9°C. W sobotę (16 stycznia) ok -4°C. W nocy z soboty na niedzielę w Częstochowie i okolicach temperatura spadnie do ok. -15°C, -16°C. Natomiast w ciągu dnia będzie to ok. -10°C. Tak zimna noc będzie również z niedzieli na poniedziałek. Może się zdarzyć, że będzie to nawet -18°C. W poniedziałek (18 stycznia) w ciągu dnia będzie nieco łagodniej (ok. -8°C). Dodatnie temperatury w ciągu dnia (ok 3°C) przewidywane są dopiero w czwartek (21 stycznia) – dodała Grażyna Dąbrowska z IMGW.

Prognozy pokazują, że przynajmniej do końca stycznia pogoda ma być zimowa. Czy z prawdziwego powrotu zimy cieszą się mieszkańcy Częstochowy?

– Bardzo dobrze, że zima do nas wróciła. Wielu przypomną się te lata, które były zimowe. Ważne dla mnie jest, aby nie było zbyt dużych mrozów. Śnieg niech sobie pada – mówiła jedna z zapytanych częstochowianek.

– Dobrze, że zima zawitała, bo dawno jej nie było, a poza tym robactwo wyginie – tłumaczył mężczyzna.

– Jak można kwestionować zmiany pór roku? Chyba tylko głupi może to robić – twierdził inny mieszkaniec miasta.

Chociaż zima cieszy większość z nas, warto w tym okresie zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiedni ubiór i dietę. Uważajmy też, by chirurdzy i ortopedzi mieli jak najmniej pracy.

BNO

CATEGORIES
TAGS
Share This