Grób Piotra Machalicy/Fot. Radio Fiat

W sobotę 19 grudnia w Częstochowie została odprawiona Msza św., po której urna z prochami Piotra Machalicy została złożona w rodzinnym grobie na cmentarzu św. Rocha.

Msza św. została odprawiona w obecności najbliższej rodziny. Po niej, bliscy zmarłego aktora przemieścili się na cmentarz św. Rocha, gdzie go pochowano. Bp Antoni Długosz, który przewodniczył Mszy św., tak wspomina Piotra Machalicę:

Był to wybitny człowiek, który starał się swoim talentem artystycznym i wokalnym służyć Panu Bogu i ludziom. Ja znałem go z jego występów w teatrze czy kinie, ale w szczególny sposób zapadł w pamięć częstochowian, ponieważ przez kilka lat był dyrektorem artystycznym naszego Teatry Adama Mickiewicza. Cieszę się niezmiernie, że został tu pochowany. Wdzięczny mu byłem za to, że zostawił swój talent i umiejętności mieszkańcom naszego miasta. 

Piotr Machalica był związany z Częstochową. W latach 2006-2018 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, grał na tamtejszej scenie oraz reżyserował spektakle. Występował też w filmach i serialach. Był również uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej. Został za to nagrodzony m.in. podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Zmarł 14 grudnia w szpitalu MSWiA w Warszawie. 18 grudnia w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie odprawiona została Msza św. pożegnalna.

Grób zmarłego aktora znajduje się na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Przy grobie złożono wieńce od najbliższych, przyjaciół z Teatru im. Adama Mickiewicza, Krystyny Jandy, Ministerstwa Kultury i prezydenta RP Andrzeja Dudy.

WB

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content