Politechnika Częstochowska po raz pierwszy zorganizowała „Wiosnę pokoleń 2023”. W trakcie wydarzenia przedstawiono trzy panele dyskusyjne: „Bezpieczni bez względu na wiek”, „Kondycja zdrowotna w kontekście międzypokoleniowym” oraz „Kultura łączy pokolenia”.

Więcej o wydarzeniu mówi dr Sławomir Kowalski, adiunkt w Katedrze Marketingu i Komunikacji Politechniki Częstochowskiej:

– W inicjatywie chodzi o złączenie ze sobą trzech pokoleń. Najciekawiej prezentuje się panel dotyczący kultury,na którym zasiądą przedstawiciele wszystkich grup wiekowych – od uczniów po seniorów. Na panelu znalazł się prof. Grabara, który już po zakończeniu kariery zawodowej, podjął studia na kierunku malarstwa UJD.

Pierwszą poruszaną kwestią był temat „Bezpieczni bez względu na wiek”. Organizatorzy najpierw chcieli poruszyć zagadnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jednak postawili na cyberbezpieczeństwo oraz hejt w internecie, który w ostatnich czasach jest niestety dość „popularny”:

– Początkowo, miało być to bezpieczeństwo ruchu drogowego, jednak w trakcie rozmów, zdecydowaliśmy się postawić na cyberbezpieczeństwo. W tym temacie wyjaśniamy, jak bezpiecznie posługiwać się komputerem oraz jak reagować na zjawiska hejtu i stalkingu.

Jeśli wiosna, to i wiosenne przesilenie, które było tematem kolejnego panelu dotyczącego kondycji zdrowotnej. Nina Lamik, studentka czwartego roku studiów w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi wyjaśniała, jak sobie radzić z przesileniem:

– Przede wszystkim, nie należy przytłaczać się obowiązkami. W tym ciężkim czasie ważne są chwile wytchnienia i relaks.

Wydarzenie miało na celu łączyć pokolenia, dlatego zostało skierowane do seniorów i młodzieży, tak jak projekt „Wiosna 2.0”, o którym opowiedział dr Tomasz Florczyk, nauczyciel Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie:

– Przygotowana przeze mnie krótka prezentacja dotyczy realizacji idei łączenia pokoleń. Zgodnie z tematyką wiosny pokoleń, przedstawię, jak to wygląda w przypadku naszej szkoły, która jest miejscem międzypokoleniowym. Tworzymy wielką rodzinę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Wiosna pokoleń 2023 - Politechnika Częstochowska

Skip to content