Pół roku więzienia za obrazę i pobicie księdza

Sąd w Częstochowie/fot. Radio Fiat

Przed Sądem Rejonowym w Częstochowie stanął mężczyzna oskarżony o publiczne poniżenie i znieważenie księdza podczas posługi duszpasterskiej. Sytuacja miała miejsce 6 września 2019 roku w Częstochowie. Jakub C. w obecności innych osób kierował wobec duchownego obelżywe słowa, nazywając go pedofilem i złodziejem.

Ponadto oskarżony uderzył pokrzywdzonego księdza ręką w twarz, w wyniku czego ten doznał rozcięcia wargi.

– Wyrokiem z 22 września 2020 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie uznał oskarżonego Jakuba C. za winnego popełnienia zarzucanego czynu i wymierzył mu karę 12 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił tytułem próby na okres dwóch lat. Sąd wymierzył też oskarżonemu grzywnę w wysokości 50 stawek dziennych po 10 zł każda, zobowiązał oskarżonego do pisemnego informowania Sądu o przebiegu okresu próby co trzy miesiące, orzekł podanie wyroku do publicznej wiadomości, przez umieszczenie jego treści na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie na okres roku od czasu uprawomocnienia się orzeczenia oraz zasądził na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości 500 zł, a także orzekł o kosztach postępowania i dowodach rzeczowych – mówił sędzia Dominik Bogacz.

Podczas zatrzymania Jakub C. miał blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak twierdził, podczas przesłuchania, nie był świadomy ataku na kogokolwiek.

– Od tego wyroku obrońca oskarżonego złożył apelację. Po jej rozpoznaniu wyrokiem z dnia 19 marca 2021 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego, obniżając wymiar orzeczonej kary z 12 do 6 miesięcy. W pozostałym zakresie wyrok utrzymano mocy – dodał Dominik Bogacz.

Wyrok jest prawomocny. To oznacza, że 40-latek najbliższe pół roku spędzi w więzieniu.

BNO

Skip to content