Policja zadba o bezpieczeństwo podczas ferii

Gdy na dworze śnieg i mróz, dzieci i młodzież niecierpliwie wyczekują kiedy zabrzmi ostatni dzwonek, zwiastujący rozpoczęcie ferii zimowych. Tegoroczna zima zachęca do korzystania z jej uroków. Aby ten dwutygodniowy wypoczynek dostarczył wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i samych radosnych wspomnień, musi być przede wszystkim bezpieczny.

Od połowy stycznia br. policjanci przeprowadzili w placówkach oświatowych szereg prelekcji, podczas których przypominali najmłodszym jak mają się zachować w sytuacji zagrożenia i jak go unikać. Poruszyli istotne kwestie związane z aktywnym spędzaniem czasu na śniegu – przestrzegali przed zabawą na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz przed kuligami za pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze informowali też o sposobach bezpiecznego korzystania z internetu jak również o szkodliwych konsekwencjach jego używania.

Przez dwa tygodnie – od 11 do 24 lutego br. policjanci pionu prewencyjnego będą kontrolowali miejsca grupowania się młodzieży sprawdzając, czy przebywający tam małoletni nie znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Sprawdzą również, czy osoby niepełnoletnie nie ulegają demoralizacji (czy nie pozostają pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub czy nie spożywają wyrobów tytoniowych). Zainteresują się również dziećmi, przebywającymi w porze nocnej bez opieki rodziców czy opiekunów.

Patrole częstochowskiej drogówki natomiast będą się bacznie przyglądali, czy kierowcy przewożą dzieci w fotelikach ochronnych oraz czy wszyscy pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Podczas codziennych kontroli drogowych sumiennie sprawdzą stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdu (m.in. stan ogumienia, oświetlenie). Na pewno zwrócą też uwagę na to, czy kierujący poruszają się z prędkością dostosowaną do warunków na drodze. Planując dalszą podróż należy pamiętać o przygotowaniu pojazdu (uzupełnić płyny eksploatacyjne, sprawdzić stan ogumienia, wyregulować oświetlenie) oraz o zaplanowaniu trasy przejazdu. Należy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo podczas podróży zależy w dużej mierze od nasz samych. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania oraz ostrożności, a nade wszystko wyobraźnią i umiejętnością przewidywania.

źródło: czestochowa.slaska.policja.gov.pl