Już po raz 11 w tym roku Policja w Polsce prowadzi ogólnopolskie działania pod nazwą „Smog”. Do akcji włączył się także Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, który kontroluje samochody mogące emitować nadmierne zanieczyszczenia.

W 2019 roku na terenie województwa śląskiego podczas 10 przeprowadzonych działań policjanci skontrolowali łącznie ponad 32,5 tys. pojazdów. W ponad 300 z nich odkryli nieprawidłowości w zakresie emisji spalin, a w prawie 1700 stwierdzili inne usterki, naruszające wymagania ochrony środowiska.

– Podczas prowadzonych działań, policjanci ruchu drogowego, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, taki jak dymomierze czy analizatory spalin, sprawdzają pojazdy, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska – mówiła asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowskie.

Akcja prowadzona jest wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego, która także jest wyposażona w odpowiedni sprzęt do sprawdzania czystości spalin. Poruszanie się pojazdem naruszającym normy zanieczyszczeń środowiska będzie karane:

– Jeśli policjanci stwierdzą, że pojazd narusza przepisy ustawy o ochronie środowiska i emisja spalin jest ponadprzeciętna, wówczas zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny. Kierowca musi się wówczas liczyć z mandatem karnym, pouczeniem lub innym środkiem prawnym – dodała.

Mandat za znaczne naruszenie norm ochrony środowiska może wynieść nawet do 500 zł, a pojazd może zostać odholowany lub odwieziony na lawecie do warsztatu.

BNO
Fot.: KMP w Częstochowie

Skip to content