Policyjny „Drogowskaz dla młodych”

Ruszył I etap „Drogowskazu dla młodych”, czyli akcji zorganizowanej przez częstochowski Wydział Ruchu Drogowego. Przedsięwzięcie skierowane jest do najmłodszych kierowców, by wpłynąć na ich wyobraźnie i przestrzec przed niebezpiecznymi zachowaniami na drodze.

W prelekcjach zorganizowanych w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wzięło udział blisko 100 świeżo upieczonych kierowców. Spotkanie podzielono na część teoretyczną oraz praktyczną, w której młodzi wypełniali test wiedzy. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu.

– Drugi etap planowany jest na lotnisku w Rudnikach. Tam młodzi kierowcy, którzy najlepiej poradzili sobie z testem, będą mieli okazję pojeździć na płycie, zobaczyć, jak jeżdżą kierowcy rajdowi, jak się wchodzi w poślizgi i jak się z nich wychodzi, aby móc później bezpiecznie poruszać się po drogach – mówił sierż. szt. Mariola Kowalczyk-Trąbska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W akcję organizowaną przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie włączyła się także Straż Pożarna. Wszystko po to, aby uzmysłowić młodzieży, jak wyglądają skutki brawurowych zachowań na drodze.

– Chcemy uświadomić młodym kierowcom, jakie czynności na miejscu podejmować, będąc świadkami wypadku. Mówimy co robić, aby dbali o własne bezpieczeństwo i mogli udzielić pomocy innym poszkodowanym osobom przed przyjazdem służb ratowniczych – przekonywał kpt. Paweł Gronkiewicz, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Częstochowie

Do zorganizowania „Drogowskazu” przyczynił się także Automobilklub Jurajski. Obecny podczas spotkania Robert Babiuch mówił podczas swojego wystąpienia, jak bardzo ważna podczas nauki jazdy jest płyta poślizgowa.

– Moim zdaniem każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego powinien mieć taką płytę, aby ludzie mieli do czynienia z poślizgiem. Osoby, które robią prawo jazdy latem, nie mają z tym do czynienia – tłumaczył Robert Babiuch.

Celem akcji jest podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadomienie młodym kierowcom niebezpiecznych i ryzykownych zachowań płynących z nieprzestrzegania zasad i przepisów obowiązujących w ruchu drogowym oraz krzewienie prawidłowych zasad postępowania podczas wypadku drogowego i udzielania pierwszej pomocy.

BNO