Roboty mobilne zdominowały dziś Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Wszystko za sprawą „I Ogólnopolskiego Zlotu Łazików Marsjańskich”, zrzeszającego środowiska młodych konstruktorów tego typu urządzeń. Sześć zespołów zaprezentowało najnowsze rozwiązania w konstrukcji wielozadaniowych urządzeń.

Inicjatywa jest zasługą częstochowskich studentów.

– Nasi studenci, którzy odnoszą ostatnio duże sukcesy w łazikach, wymyślili, żeby zrobić zlot w centralnym miejscu Polski, jakim jest Częstochowa. Politechnika ma osiągnięcia, podobnie jak inne teamy z różnych miast, dzięki czemu wszyscy chętnie się tu prezentują. Liczymy także, że młodzi ludzie, którzy przyjdą na ten zlot, nabiorą przekonania, że warto studiować nauki techniczne i inżynierskie – wyraził nadzieję rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol.

Poza uczestnikami z rodzimej uczelni, przybyły także dwie ekipy z Warszawy. Jedną z nich była dumnie prezentująca się grupa University of Warsaw Rover Team.

– Nasza wersja ewoluowała przez ostatnie trzy lata, ponieważ pierwotne założenia i konstrukcja bardzo dobrze się sprawdziły. Cały czas na nich pracujemy i je rozwijamy. Z tego, co się orientujemy, w przypadku innych drużyn, niektóre z konstrukcji potrafiły powstać w ciągu jednego roku – tłumaczył Mateusz Raczyński z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z członków teamu.

Jedną z bardziej zwrotnych maszyn zaprezentowanych w auli wydziału był łazik z AGH Space Systems z Krakowa.

– Nasz łazik ma obecnie trzy lata, a konstrukcja jest cały czas rozwijana. Naszym największym atutem, którym zawsze się chwalimy, są skrętne koła. Na zawodach przy wielu konkurencjach, bardzo nam pomagają – jesteśmy w stanie obrócić się praktycznie w miejscu – przekonywał Paweł Karelus, jeden z członków grupy, przekonuje o unikatowości swojego urządzenia.

Studenci Politechniki Częstochowskiej występujący pod nazwą, PCz Rover Team, od kilku lat znajdują się w światowej czołówce zespołów realizujących wielozadaniowe roboty mobilne. To sukcesy polskich zespołów na światowych konkursach skłoniły Politechnikę Częstochowską do organizacji tak dużego wydarzenia.

BNO

Skip to content