W laboratoriach druku 3D Politechniki Częstochowskiej powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej od kilku dni pracują nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Przyłbice mogą służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem. O szczegółach mówi koordynator wydziałowy ds. Kontaktu z Otoczeniem Edukacyjnym, dr inż. Kamila Sobczak.

– Stwierdziliśmy, że musimy jakoś pomóc i uznaliśmy, że wesprzemy lekarzy, medyków i ratowników właśnie poprzez drukowanie przyłbic naszym sumptem, tj. w drukarniach uczelni.

Dr inż. Sobczak zaznacza, że pomimo niewielkiej ilości przyłbic, jaką drukarnie Politechniki są w stanie wyprodukować w ciągu jednego dnia, uczelnia będzie starała się wesprzeć częstochowskie szpitale w jak największym stopniu.

– Niestety mamy małą moc przerobową – na jednym wydziale mamy tylko po trzy drukarki, z których w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie wyprodukować 4 sztuki przyłbic. Nie jest to zatem duża ilość, ale myślę, że i ona może się przydać. Jeden wydział zobligował się, że w tym tygodniu wydrukuje 50 przyłbic, a mamy nadzieję przekazać je częstochowskiemu szpitalowi jeszcze w piątek.

Politechnika Częstochowska apeluje do mieszkańców, którzy posiadają materiały niezbędne do wydrukowania przyłbicy, takie jak wkłady do drukarek lub tzw. plexi, o wsparcie w postaci przekazania ich do drukarni. W tym celu należy skontaktować się z Wydziałem Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów pod nr tel. 34 325 06 25 lub z samą koordynatorką akcji pod nr tel. 34 325 06 26.

MSI

Skip to content