Politechnika pomaga studentom z Ukrainy

Rektor Politechniki Częstochowskiej opublikował w sieci słowa wsparcia i otuchy dla Ukraińców studiujących oraz pracujących na uczelni. W ślad za słowami poszły także czyny.

W tym niezwykle trudnym czasie społeczność akademicka Politechniki skoncentrowała się na udzielaniu pomocy, która przebiega dwutorowo.

– Z jednej strony wspieramy naszych studentów z Ukrainy. Są to 242 osoby, spośród których kilkunastu przebywa jeszcze na terenie Ukrainy. Większość jest na szczęście z nami, mieszka w akademikach. Uruchomiliśmy specjalny punkt informacyjny, w którym mogą oni zgłaszać swoje problemy. Chcemy udzielić im wsparcia finansowego, uwzględnić możliwość zapłaty za akademik w późniejszym czasie oraz odroczyć termin płatności za studia. Wszystkie te sprawy będą rozpatrywane indywidualnie – wyjaśniła Izabela Walarowska, rzecznik prasowa Politechniki Częstochowskiej.

Oprócz tego, od minionej soboty na Politechnice Częstochowskiej trwa zbiórka, w którą zaangażowało się wielu studentów z różnych wydziałów.

– Zbieramy rzeczy przeznaczone szczególnie dla matek z dziećmi. Spłynęło do nas bardzo dużo darów. Są one zbierane na wszystkich sześciu wydziałach uczelni, a także w budynku rektoratu. Zebranymi rzeczami zapełniliśmy już jedną ciężarówkę, która pojechała na granicę. Dary te trafiły do gminy Firlej. Stamtąd zostaną przekazane do ośrodka Caritas oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dodała rzeczniczka Politechniki Częstochowskiej.

Jednym z punktów zbiórek organizowanych przez Politechnikę Częstochowską jest Wydział Zarządzania przy al. Armii Krajowej. Tam studenci regularnie odbierają, sortują i przygotowują paczki gotowe do wysyłki.

– Sortowanie z dnia na dzień idzie nam coraz lepiej. Dzielimy wszystkie środki, tworząc konkretne paczki. Te są następnie układane na paletach, a później zabierane do samochodów. Jesteśmy na miejscu i odbieramy artykuły od zainteresowanych osób, które chcą pomóc. Rzeczy przynoszą także dzieci. Cieszymy się, że odzew jest tak duży – mówiła Małgorzata Walczak, przewodnicząca uczelnianej Rady Samorządu Studentów.

Politechnika Częstochowska zaapelowała do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej specjalnych środków (w tym prawnych) na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach.

BNO

 

Skip to content