Przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej oraz Zespołu Szkół Samochodowych podpisali umowę o współpracy. Spotkanie odbyło się w hali maszyn (H1) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki w Częstochowie.

Jak tłumaczy rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol, Uczelnia prowadzi działania edukacyjne – w porozumieniu z placówkami oświaty – już od wielu lat, zachęcając jednocześnie młodych do studiowania na oferowanych kierunkach:

– Obecnie utrudniona jest ta współpraca ze względu na pandemię. Staramy się robić jednak wiele rzeczy „face to face”, a jeżeli nie jest to możliwe realizujemy je w wersji online. Podpisana umowa z Zespołem Szkół Samochodowych jest kwintesencją tej współpracy, ale tylko w jednym kierunku studiów. Tych studiów będzie jednak więcej. Chcielibyśmy, aby studenci wiedzieli, że Politechnikę Częstochowską warto wybierać.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Politechniką, a Zespołem Szkół Samochodowych umożliwi młodzieży uczestnictwo w zajęciach, prowadzonych przez pracowników naukowych Uczelni. O szczegółach mówi dyrektor częstochowskiej „samochodówki”, Jacek Grzegorzewski:

– Nasza współpraca z Politechniką Częstochowską trwa od dawna. Studiuje tutaj wielu naszych absolwentów. Tę współpracę sformalizowaliśmy poprzez podpisanie umowy. Wprowadziliśmy tzw. innowację pedagogiczną tj. pojazdy elektryczne i hybrydowe do kierunku nauczania „Technik pojazdów samochodowych”. Współpraca polega na tym, że pracownicy Uczelni prowadzą zajęcia z naszymi uczniami, realizującymi tę innowację. Zajęcia prowadzone są zarówno w szkole, jak i laboratoriach na terenie Politechniki.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz ćwiczeń praktycznych w wymiarze 120. godzin. Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych zwiększają swoją wiedzę m.in. poprzez badanie pojazdów, czy napędów związanych z tematyką motoryzacyjną. Więcej na ten temat mówi Witold Elsner, kierownik Katedry Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej:

– W ramach tej współpracy zapraszamy uczniów – głównie starszych klas – do zwiedzania naszych laboratoriów. Dzięki temu mogą oni zapoznać się z naszą ofertą dydaktyczną. Prowadzimy również tzw. wykłady zapraszane przez dyrekcję szkoły. Podpisanie umowy zacieśnia naszą współpracę. Uczniowie realizować będą zajęcia na naszych stanowiskach dydaktycznych. Będą traktowani jak studenci. Razem z naszymi pracownikami prowadzić będą ciekawe badania naukowo-dydaktyczne.

Warto również dodać, że częstochowska Uczelnia udostępnia trzy samochody: z napędem benzynowym, dieslowskim oraz elektrycznym. Ostatni z pojazdów służy przede wszystkim do diagnostyki obrazów, o czym mówi kierownik Katedry Informatyki Mariusz Kubanek:

– To jest pojazd badawczy. Z założenia testujemy tu różne rozwiązania związane z pojazdami autonomicznymi. Analizujemy obraz, sygnały z innych czujników typu lasery, radary itp., które dostarczają wielu potrzebnych informacji.

Spotkanie władz i wykładowców Politechniki Częstochowskiej z Zespołem Szkół Samochodowych oraz zaproszonymi gośćmi odbyło się 27 stycznia.

ABK

Skip to content