Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Na realizację Programu składają się cztery podstawowe elementy:  program edukacji żeglarskiej – zajęć sportowych dla najmłodszych; działania edukacyjno-promocyjne w szkołach oraz dystrybucja książek „ABC Optimista” i „ABC Windsurfingu”; szkolenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów);   dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.
„PolSailing to projekt realizowany w ramach programu MSiT – Sport Wszystkich Dzieci, adresowany do polskich związków sportowych, mając na celu upowszechnianie aktywności ruchowej wśród dzieci. PolSailing, to nie tylko katalizator promocji i upowszechniania żeglarstwa, ale również stanowi narzędzie do realizacji celów i misji, do której powołany jest Polski Związek Żeglarski oraz jego stowarzyszeni członkowie. W tym roku otwieramy kolejne ośrodki bezpłatnej edukacji żeglarskiej, zbliżając się tym samym do założeń, które postawiliśmy sobie przed laty i bardzo konsekwentnie realizujemy” mówi Tomasz Chamera – Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Program edukacji żeglarskiej nie skupia się tylko na nauce podstaw żeglarstwa, ale również na przekazywaniu wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego.
Bezpośrednimi odbiorcami tej części programu są uczniowie szkół podstawowych. Program jest realizowany w czternastu ośrodkach w klasie Optimist (Bolesławiec, Częstochowa, Gdańsk, Giżycko, Kalisz, Kielce, Lublin, Olsztyn, Pszczyna, Tarnobrzeg, Toruń, Ustka, Warszawa, Wrocław) oraz pięciu w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Poznań, Kalisz, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7-10 lat) i 100 w windsurfingu (9-12 lat).
Tegoroczna edycja programu edukacji żeglarskiej jest jego kolejną (szóstą) odsłoną. Program został zaktualizowany do nowych wytycznych i zaleceń Głównego Partnera – MSiT, a zgodnie z założeniami długofalowej strategii, zasięg programu zwiększa się. Tylko w tym roku przybyło aż 10 nowych ośrodków, z czego 4 zastąpiły lokalizacje znane z edycji ubiegłych. W 2018 roku zajęcia żeglarskie trwają od 30 lipca do 30 października, a rozpoczęcie szkolenia w danym ośrodku wynika z harmonogramu.
„Program PolSailing 2018 to oferta skierowana do dzieci oraz pośrednio dla rodziców dostrzegających wartość edukacyjną i wychowawczą szkolenia żeglarskiego.
Program został zaplanowany na dotarcie do ok. 21000 uczestników na terenie 10 województw i 16 miast. W Częstochowie program realizowany będzie od 6 sierpnia w Parku Wypoczynkowym „Lisiniec” , a rekrutacja poprzez stronę PolSailing ruszyła już dziś. Program w naszym mieście doskonale wpisuje się w dotychczasowe działania Miasta Częstochowa, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Częstochowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz UKS „MORKA” Częstochowa. W ubiegłym roku z zajęć rekreacyjnych i szkoleniowych skorzystało 350 dzieci. Program PolSailing jest kolejnym etapem dla tych wszystkich którym się to spodobało i chcieliby żeglować bardziej sportowo.

źródło MOSiR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content