Te słowa wybrzmiały dzisiaj na Błesznie w parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Częstochowie, która aktywnie włączyła się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. za ojczyznę, a wieczorem po raz trzeci zapłonęło ognisko patriotyzmu.

Troszeczkę przybliżmy historii tamtego okresu, w którym Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Zaśpiewamy pieśni bardzo tradycyjne i stare, np. “Wojenko, wojenko”, “Przybyli ułani”, “Warszawianka”, “Pierwsza kadrowa”, czy “O mój rozmarynie”. Znamy je, być może śpiewały je nasze mamy i babcie w czasie naszego dzieciństwa. To będzie też taki czas, kiedy wszyscy zebrani będą mogli sobie z nami wspólnie pośpiewać. Temu właściwie przyświeca ten cel. Chcemy w ten sposób uczcić ten czas i pamięć bohaterów narodowych. Zaprezentują się dwie solistki: Julia Piasecka, która jest obecną uczennicą Liceum im. J. Słowackiego oraz Maja Hobot – uczennica klasy piątej SP nr 49 w Częstochowie. Dwie ostatnie piosenki będą dodatkowo opatrzone multimedialnymi prezentacjami – mówi kierownik artystyczny wydarzenia, Monika Hobot.

Ognisko otwarła prezentacja multimedialna, po której przybliżono obraz ówczesnej sytuacji naszego kraju. Jedną z wykonywanych pieśni była „Bogurodzica”. Jest to najstarszy hymn Polski, ostatnie datowania wskazują na XII/XIII w. Utówr anonimowego autorstwa był śpiewany przed wielkimi bitwami i podczas najważniejszych uroczystości państwowych. 11 listopada zabrzmiał również w parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika.
Parafianie świętowali ubrani w patriotyczne gadżety.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content