Na terenie Częstochowy swoją działalność rozpoczyna Fundacja “Dr Clown”. 15 stycznia, wolontariusze odwiedzili Oddział Pediatrii z Pododdziałem Hematologii i Nefrologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

Działalność Fundacji opiera się w bardzo dużym stopniu na pracy wolontariuszy, a tych cały czas potrzeba.

– Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” odwiedzają regularnie odwiedzają podopiecznych szpitali i placówek specjalnych. Prowadzimy terapie śmiechem, czyli połączenie umiejętności cyrkowych z dużą dawką śmiechu. Jest to sposób na oderwanie dzieci od szpitalnej rzeczywistości. Z medycznego punktu widzenia ma to duże znaczenie dla procesu terapii i zdrowienia dzieci. Jest to nasze główne przesłanie, aby jak najwięcej osób się o nas dowiedziało. Liczymy na wolontariuszy, że do nas przyjdą. Przynajmniej sprawdzą zobaczyć na czym polega działalność Fundacji. W przyszłym tygodniu organizujemy spotkanie rekrutacyjne. Wszelkie informacje będą dostępne na facebooku: Fundacja Dr Clown, Częstochowa. Im więcej wolontariuszy, tym więcej wizyt w szpitalu i więcej uśmiechu dla dzieci. – mówi Karina Wojtusiak, pełnomocnik zarządu Fundacji „Dr Clown”.

Wolontariusze w kolorowych strojach i z uśmiechem na ustach wspierali dzieci, które tego uśmiechu naprawdę potrzebują. Jest to pierwsze wydarzenie w tym roku, które zapoczątkowało działalność wolontariuszy na terenie miasta Częstochowy. Jednak chętnych do takiej inicjatywy jest wciąż mało. Fundacja „Dr Clown” czeka na wolontariuszy.

– Z wymogów formalnych na pewno musi być to osoba pełnoletnia. Jeśli chodzi o specyficzne cechy, to tak naprawdę każdy może odkryć w sobie Dr Clowna. Nawet osoba nieśmiała może sprawić radość dzieciakom. To niekoniecznie musi być od razu osoba tryskająca energią. Jest taka słynna maksyma, że każde dziecko znajdzie swojego Dr Clowna. Jeżeli myślisz, że się do tego nie nadajesz, to sprawdź. Zapraszamy serdecznie z uśmiechem. – mówi Marta Wójcik, wolontariuszka.

Z wizyty wolontariuszy bardzo cieszyły się dzieci, ale nie tylko. Swojej radości nie kryli opiekunowie, przebywający z dziećmi w szpitalu.

– Bardzo dobry pomysł. Dzieci są tutaj są zestresowane chorobą, jakąś taką izolacją. Taki pobyt, występ tych clownów, rozweselanie, rozbawianie dzieci to bardzo dobry pomysł. – mówiła jedna z mam.

Dzieci mają na co dzień możliwość skorzystania ze świetlicy znajdującej się w oddziale. Mają zapewnioną profesjonalną opiekę nauczyciela, z którym mają m.in. zajęcia plastyczne. To pozwala zapomnieć im chociaż na chwilę o chorobie.

Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem” od 1999 roku. „Doktorzy Clowni”, skupieni są w 21 lokalnych oddziałach, docierają rocznie do ponad 57 000 osób w 150 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content