Źródło fot. gov.pl

Jesień i zima to czas, kiedy szczególnie mocno powinniśmy pomagać bezdomnym i potrzebującym. Jest to tym bardziej istotne, że podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia nikt nie powinien cierpieć z powodu samotności i odrzucenia.

Częstochowska Caritas co roku organizuje w okresie świątecznym wiele akcji pomocowych. Jedną z nich jest wigilia, która w tym roku, z racji pandemii, przybierze nieco inną formę.

– W tym roku restrykcje sanitarne nie pozwalają, aby razem usiąść przy stole, śpiewać kolędy i wspólnie dzielić się czasem. Nie odmawiamy jednak i schylamy się ku potrzebującym. Z idei ks. Marka Batora chcemy realizować spotkanie, w którego czasie osoby potrzebujące dostaną ciepły posiłek, paczkę żywnościową oraz ubrania niezbędne na zimę, z którymi będą mogli wrócić do domu – mówił ks. Dariusz Chałupczyński z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Wielu potrzebujących nie ma jednak dokąd wrócić. Stąd też do pomocy bezdomnym co roku przyłączają się służby mundurowe. Policja wspólnie ze strażą miejską prowadzi patrole, które sprawdzając miejsca przebywania osób bezdomnych, mają zmniejszyć ryzyko ich zamarznięcia.

– Podczas codziennej służby patrolowej oraz obchodowej, policjanci zwracają uwagę na tych, którzy nie mają żadnego schronienia, a podczas niskich temperatur grozi im zamarznięcie. Policjanci sprawdzają przede wszystkim pustostany, opuszczone miejsca, garaże, altany oraz klatki schodowe. Mundurowi angażują się w odnalezienie dla nich schronienia oraz wskazują możliwości skorzystania z dostępnych form pomocy – zapewniała asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Mimo obostrzeń sanitarnych Caritas w Częstochowie dysponuje miejscami schronienia dla wielu osób bez dachu nad głową. Zachęcamy do tego, by zgłaszać miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne. Jedynie w taki sposób można uchronić je przed poważnym wyziębieniem lub zamarznięciem.

BNO

Skip to content