We wtorek 31 maja Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wysłała kolejne wielkie wsparcie dla obywateli Ukrainy dotkniętych tragedią wojny. O godzinie 10:00 odbyło się załadowanie dwóch ciężarówek, które chwilę później wyruszyły w drogę za wschodnią granicę Polski. Podczas załadunku był obecny abp Wacław Depo, który przed wyjazdem pobłogosławił transport.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Mogłoby się wydawać, że pomoc bardzo zwolniła swoje tempo, jednak ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej mówi, że to już kolejna fala pomocy:

-Działamy na przedłużeniu tej pomocy. Wiemy, że pierwsza fala to entuzjazm, zaangażowanie, a później przychodzi czas kiedy jest coraz mniej rąk do pomocy. Ciągle prosiliśmy ludzi o wsparcie. Pomoc, którą dzisiaj wysyłamy jest zaopatrzona w najpotrzebniejsze do życia rzeczy. Dzięki naszym przyjaciołom we Włoszech oraz w Niemczech możemy wysłać te kilkadziesiąt palet dzisiaj na Ukrainę. Te potrzeby są tam bardzo duże, a tutaj jest to czego najbardziej potrzebują. Uciekając wzięli tylko dokumenty, pieniądze, może reklamówkę rzeczy. Ich bytowanie jest zależne od ofiarności i dlatego zachęcam, aby w tej pomocy nie ustawać.

Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo wyróżnił trzy dziedziny pokazujące połączenie życia Kościoła. Dzisiejsza, i nie tylko dzisiejsza pomoc wpisuję się w jedną z nich:

-Jest taka w Kościele już zasada od lat, że są 3 dziedziny, które pokazują połączenie życia Kościoła. To jest liturgia, to znaczy modlitwa, jest diakonia jako służba i jest również świadectwo poprzez codzienność. Tutaj tak jak ksiądz dyrektor powiedział, że pewne fale pomocy już ustają. Dlatego Kościół nie ustaje w pomocy. Nie zależnie od zapotrzebowania czy to będą dary na Ukrainę, czy gdziekolwiek, gdzie są potrzeby tej pomocy również i w Polsce. Żeby nie było takiej konkurencji pomiędzy naszymi potrzebującymi ludźmi, a właśnie dzisiaj uchodźcami z Ukrainy, czy bezpośrednio mieszkańcami Ukrainy, którzy są w stanie wojny. Dlatego Kościół niezależnie od czasu i niezależnie od takiego ustawiania już solidarności politycznej jest zawsze po stronie człowieka.

Tiry wyruszyły w drogę tuż po załadowaniu po brzegi najpotrzebniejszymi do życia produktami.

Galeria: Kolejne tiry z pomocą dla Ukrainy, 31.05.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content