Fot. ekai.pl

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, od pierwszego listopada pod numerem telefonu 987 uzyskamy informacje na temat pomocy osobom bezdomnym na terenie województwa śląskiego. Są to niezbędne informacje dotyczące noclegu i wyżywienia osób bezdomnych.

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie ciężki dla bezdomnych. Ujemne temperatury, deszcz i śnieg sprawiają, że coraz ciężej odnaleźć się w trudnej rzeczywistości. Wiele osób, które borykają się z problemem bezdomności wstydzą się prosić o pomoc, pomimo świadomości zagrożenia jakim jest np. wychłodzenie. Dlatego nie ignorujmy takich osób, ponieważ każdy człowiek zasługuje na pomóc. Więcej o tym jak można pomóc, mówi Jan Strączyński z fundacji „Agape” :

– Kiedy spotykamy osobę w kryzysie bezdomności, która potrzebuje pomocy w danej chwil, należy kierować taką osobę do instytucji, która zajmuję się takim problemem na co dzień. Jeśli widzimy, że stopień bezdomności zagraża życiu, należy wezwać służby, zadzwonić na straż miejską, policje czy pogotowie.

Do pomocy czasowo włącza się także Caritas Polska, która stara się zaspokoić potrzeby osób bezdomnych takich jak: pożywienie, środki higieniczne i odzież. O tym jak również my możemy pomagać mówi Marta Cierpiał z częstochowskiej Caritasu:

– Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzi dwa schroniska dla osób bezdomnych – jedno dla kobiet, drugie dla mężczyzn. Dodatkowo codziennie wydajemy ciepły posiłek dla osób potrzebujących, między innymi dla osób spoza ośrodka. Dodatkowo, aby pozyskać produkty, które możemy przekazać bezdomnym, takie jak: czapki, skarpety, żywność długoterminową będziemy organizować w każdej parafii zbiórkę tych produktów. Osoby bezdomne zawsze mogą się do nas zgłosić w celu uzyskania pomocy.

Straż Miejska w Częstochowie każdego dnia przyjmuje zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. Należy informować o każdym napotkanym przypadku, ponieważ jeden telefon może uratować komuś życie. Szczegółowo wyjaśnia rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie – Artur Kucharski:

– Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych. Straż Miejska w Częstochowie apeluje, aby jesienią i zimą pomagać bezdomnym. Strażnicy miejscy w okresie jesienno-zimowym patrolują miejsca, gdzie nocują osoby bezdomne. Są to pustostany, zimne piwnice, altany, kanały i inne miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni i są narażeni na wychłodzenie. Jeśli strażnicy miejscy napotykają osoby bezdomne to będą je przewozić do ogrzewalni lub noclegowni czy innych miejsc, w których osoby bezdomne otrzymają pomoc. Straż Miejska w Częstochowie apeluje też do mieszkańców miasta. Pobyt osób bezdomnych, które są narażone na wyziębienie należy zgłaszać na numery alarmowe. Tylko szybka informacja może uratować osobę bezdomną przed poważnym wyziębieniem

Dlatego, aby usprawnić pomoc osobom bezdomnym 1 listopada zostaje uruchomiona całodobowa infolinia obsługiwana przez służbę dyżurną Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987. Ponad to dostępne są numery alarmowe: 112, 986 i 999.

AS

Skip to content