Od kilku dni mieszkańcy Ukrainy walczą o niepodległość z rosyjskim najeźdźcą. Według wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego napaść Putina to przestępstwo, w związku z czym osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Dodatkowo Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości wysłała autokary po rodziny ukraińskie oczekujące na przejściu granicznym Zosin.

Uczelnia, w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, przeznaczyła też dla rodzin z Ukrainy miejsca na terenie Kampusu Mundurowego w Kaliszu. Oprócz zakwaterowania uchodźcom zapewnione zostanie wyżywienie oraz pomoc psychologiczna. W przypadku dzieci będzie to też dodatkowa opieka i wsparcie w zorganizowaniu nauki w szkołach.

W ramach Funduszu Sprawiedliwości, którego celem jest pomoc ofiarom przestępstw, osoby poszkodowane mogą uzyskać natomiast wsparcie prawne i psychologiczne. Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do jednego z miejsc świadczenia pomocy w ramach Funduszu lub też skorzystać z Linii Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem: +48 222 309 900.

Wsparcie dla obywateli Ukrainy oferuje również Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie, o czym więcej mówi zastępca koordynatora akcji bezpłatnych porad prawnych, adwokat Tomasz Ogłaza:

– Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie uruchomiła listę adwokatów działających w obrębie Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie. Lista adwokatów numerami telefonów oraz adresami e-mail, którzy zobowiązuję się świadczyć pomoc prawną bezpłatnie. Pomagać będą w zakresie procedur imigracyjnych oraz zalegalizowania swojego pobytu w Polsce.

Pomoc prawna kierowana jest do Ukraińców, którzy przybywają do Częstochowy z terenu objętego wojną, ale też do osób zamieszkujących Polskę:

– Takie osoby też do nas dzwonią. Starają się pomóc osobom, które przyjeżdżają do Częstochowy i okolic w sprawie zalegalizowania ich pobytu, określenia statutu.

Szczegóły dotyczące bezpłatnych porad prawnych znaleźć można m.in. na stronie www.ora.czest.pl.

ABK

Skip to content