Ponad podziałami. Rada Miasta za województwem częstochowskim

WP_20151210_009

„Odrodzenie województwa częstochowskiego leży nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale w dobrze pojmowanym interesie całego kraju, będąc szansą na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów, subregionów. Mamy potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy, by sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem” – mówi stanowisko Rady Miasta Częstochowy za odrodzeniem województwa częstochowskiego.

Dziś po południu radni przyjęli takie stanowisko jednogłośnie, przez aklamację. Ideę popierają wszystkie liczące się środowiska polityczne w Częstochowie. Nie tylko radni, ale i parlamentarzyści zabiegali o powstanie województwa częstochowskiego.

– Nasze stanowisko jest w tej sprawie dość czytelne, ponieważ w ramach programu Prawa i Sprawiedliwości jest utworzenie województwa częstochowskiego – mówi wiceprzewodniczący Rady, Artur Gawroński. – My do tego Śląska nie pasujemy, wszyscy doskonale wiemy, zresztą na przestrzeni tego okresu zauważyliśmy, że jako Częstochowa jesteśmy spychani na margines. I tak naprawdę większość inwestycji, większość środków finansowych zostaje w Katowicach, co dla nas, jako Częstochowy i mieszkańców, jest niekorzystne. Dlatego utworzenie województwa częstochowskiego spowoduje automatycznie, że dużo więcej inwestycji będzie realizowane właśnie w Częstochowie.

Województwo częstochowskie przestało istnieć w trakcie reformy administracyjnej samorządów w końcu lat 90. ubiegłego wieku. Północna część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna zostały wtedy włączone do województwa śląskiego.

Do dziś istnieją struktury, które starają się o odzyskanie przez Częstochowę statusu miasta wojewódzkiego – mówi przewodniczący Rady. – Atrakcyjność miasta wojewódzkiego dla potencjalnych inwestorów jest na pewno z założenia, a priori większa niż wielkiego, ale tylko miasta powiatowego, którym jesteśmy w tej chwili. Jak również będzie nam bliżej, mając województwo u siebie, sejmik wojewódzki, do środków unijnych […], a również będzie szczebel bliżej do nawet niektórych ministerialnych pieniędzy – zauważa Zdzisław Wolski.

Nie tylko o pieniądze toczy się ta gra. W rozmowach z radnymi wśród argumentów za przywróceniem rodzimego województwa pojawiały się: lokalna tożsamość, zwarte terytorium, impuls do rozwoju całego regionu. Rada Miasta zadeklarowała, że popiera wszelkie efektywne działania zmierzające do jak najszybszego powstania województwa częstochowskiego. Niestety, przyjęcie stanowisko przez Radę Miasta nie ma prawnych skutków – to dopiero sygnał dla władz centralnych.

Krzysztof Rygalik

Skip to content