Kierownictwo Liberty Częstochowa, nowego właściciela częstochowskiej huty oraz liderzy wszystkich sześciu związków zawodowych podpisali porozumienie o stosowaniu przez najbliższe pięć lat Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz zasadach wynagradzania i polityki socjalnej.

Liberty uruchomiła częstochowską hutę po przejęciu dzierżawy w grudniu ubiegłego roku. Obecnie zatrudnia ok. 1200 osób, zwiększając produkcję do najwyższych miesięcznych poziomów od 2017 roku. Jak mówi przewodniczący NSZZ „Solidarność” Jacek Maciński – podpisane porozumienie w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy jest dobrym wstępem do przyszłej współpracy w sprawach pracowniczych:

– Podpisanie porozumienia między nowym pracodawcą Liberty, a stroną społeczną huty to krok w bardzo dobrą stronę. W pewien sposób daje załodze bezpieczeństwo na najbliższy okres. Wykazuje, że intencja pracodawcy (związana z naszym zakładem) nie jest krótkoterminowa. Na wiele lat daje załodze „większy oddech”. Można powiedzieć, że jest to krok w bardzo dobrą stronę.

Liberty Częstochowa zgodziło się w podpisanym porozumieniu, że Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, podpisany w 2008 roku z poprzednim właścicielem huty, obowiązywać będzie do 31 sierpnia 2026 roku. Obejmie wszystkich obecnych oraz przyszłych pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę:

– Na okres 5 lat przyznany będzie bonus prywatyzacyjny w wysokości 15% średniej pensji, jaka jest obecnie w hucie. Kolejnym bonusem jest pakiet zdrowotny. Pracodawca zobowiązał się, że za każdego pracownika zapłaci 35 zł. Przez kolejne 5 lat odpis socjalny, zgodnie z ustawą powiększony zostanie o kolejne 10%. Są to same pozytywy, które pozwalają załodze z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Kolejnym bonusem jest coroczna indeksacja wynagrodzeń o 1% ponad inflację. Zgodnie ze wskaźnikiem publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny oznacza to podwyżkę o 4,4 % od wynagrodzenia za sierpień.

ABK

Skip to content