W środę, 22 maja miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Wydarzenie poprzedzała Msza św. w Sanktuarium św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich – Maria Chodkiewicz wyjaśniła genezę projektu tablic upamiętniających:

– W dniu dzisiejszym mamy uroczystość poświęcenia tablicy katyńsko-smoleńskiej jako wotum wdzięczności dla poległych bohaterów oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Jest to kontynuacja realizowanego przez nas od 2016 roku programu wychowawczo- patriotycznego. To już 38. wmurowana tablica katyńsko-smoleńska. Program zrodził się po pielgrzymce do Katynia i Smoleńska. W 2016 roku przywieźliśmy ziemię z kurhanów katyńskich i z miejsca katastrofy samolotu. Ślubowaliśmy też wtedy na cmentarzu katyńskim, że będziemy nauczać prawdziwej historii i nigdy nie zapomnimy o tych, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że historia katyńsko–smoleńska jest ważna dla młodzieży:

– Jestem bardzo wdzięczna Pani Prezes Stowarzyszenia i całemu zarządowi szkół katolickich, ponieważ to upamiętnienie tablicą ofiar zbrodni katyńskiej, jak i ofiar katastrofy smoleńskiej jest bardzo symboliczne. Na wejściu szkoły znajduje się przepiękna tablica, upamiętniająca te dwa bardzo tragiczne wydarzenia dla historii Polski. Młodzież chce pamiętać i jest zainteresowana historią. Jestem bardzo wdzięczna szkole, że od 15 lat bierze udział w organizowanych przeze mnie konkursach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej. To młodzież pisze, że te tragiczne wydarzenia już na zawsze połączyły wspólne epitafia. Tablica pokazująca klamrę Katyń i Smoleńsk jest niezwykle wymowna. Jej wyraz artystyczny i historyczny jest nade wszystko bardzo istotny. 

Dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Specjalnej SPSK im. św Antoniego z Padwy w Częstochowie, Violetta Błasiak dodała, że tablica pozwoli uczniom poznawać historię Polski:

– Jestem bardzo szczęśliwa, że w budynku naszej szkoły dokonała się taka historyczna chwila. Uczniowie mogą uczyć się historii, oddawać hołd tym, którym zawdzięczamy państwo polskie, ich życiu, ich ofierze.

Tablicę katyńsko–smoleńską znajdującą się w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie poświęcił bp Andrzej Przybylski.

KS

Poświęcenie tablicy katyńsko-smoleńskiej w SPSK

Skip to content