Powiatowy transport publiczny już ze zmianami

Od stycznia bieżącego roku Powiat Częstochowski rozszerzył funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego. Uruchomionych 1 września 2021 roku siedem linii cieszyło się na tyle dużym zainteresowaniem pasażerów, że postanowiono zmodernizować istniejące połączenia oraz utworzyć nowe.

Rozszerzenie funkcjonowania powiatowego transportu publicznego było odpowiedzią m.in. na sygnały z gmin.

– Powstało 14 linii, które będą w stanie w pełni zaspokoić potrzeby naszego powiatu. Mamy dwie linie w kierunku Kamienicy Polskiej – jedna biegnie do Kamienicy Polskiej, druga do Osin. Mamy linię Częstochowa – Lgota Mała. Dojeżdżamy też do Bogusławic, także umożliwiamy wjazdy i do Bogusławic i przez Wikłów do Lgoty małej w gminie Kruszyna. Dwie linie biegną w kierunku Kłomnic do Mykanowa z dodatkowym przedłużaniem do Kruszyny. Oferujemy również połączenie Częstochowa – Nakło, gdzie trasa biegnie Drogą Krajową nr 46. W zeszłym roku linię tę realizowaliśmy z przedłużonym wjazdem przez Zrębice, Krasawę, Pabianice i dopiero biegliśmy do Lelowa. Widząc jednak, że mieszkańcy są zainteresowani naszą komunikacją, zdecydowaliśmy się na podzielenie tych linii na dwie i tym sposobem mamy bezpośrednie połączenie do Lelowa, a nawet dojazd do Nakła. Druga linia obejmuje Częstochowę, Zrębice, Siedlec Pabianice i biegnie do Złotego Potoku. Uruchomiliśmy też dodatkową trasę, która łączy Dąbrowę zieloną, Koniecpol i Lelów – tłumaczył Paula Niedziela z Wydziału Komunikacji Powiatu Częstochowskiego.

Wprowadzone zmiany mają obowiązywać przez najbliższy rok. To oznacza, że Starostwo Powiatowe nie wyklucza modernizacji lub tworzenia nowych połączeń w przyszłości. Wszystko to będzie zależne od zapotrzebowania mieszkańców poszczególnych gmin.

– Transport jest komórką cały czas żyjącą i ciągle się zmieniającą, więc myślę, że z biegiem czasu pojawią się gdzieś indziej potrzeby mieszkańców, które będzie trzeba również zaspokoić. Mowa tu o dojazdach do pracy czy dojazdach dzieci do szkół. Obecnie takie są plany na ten rok. Jako powiat organizowaliśmy transport najpierw na tych siedmiu liniach teraz na 14. Jeżeli będą jakieś wymagane zmiany, w pierwszej kolejności będziemy musieli zaktualizować plan transportowy, bo wszystkie te linie, które w tej chwili realizujemy, muszą być ściśle oparte na naszym planie transportowym. Jeśli będą jakieś zasadne sugestie od mieszkańców, to wtedy podejmiemy się zmiany tego planu i będzie można realizować jakieś inne dodatkowe połączenia – dodała Paula Niedziela.

W zeszłym roku linie powiatowego transportu były obsługiwane przez dwóch przewoźników. W tym roku jest ich już pięciu. Wśród nich znajduje się częstochowski PKS, który realizuje trasy w kierunku Kamienicy Polskiej oraz Kruszyny.

BNO

Skip to content