Powiedz STOP schematom – podsumowanie pilotażowego projektu

DSCF0849

“Schematom STOP!” – powiedzieli pracownicy częstochowskich instytucji pomocy społecznej, a także rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym. 3 listopada w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja podsumowująca dwie edycje projektu, którego pełna nazwa brzmi “Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż”. W projekcie udział wzięło 20 rodzin wielodzietnych.
– Głównym założeniem było wypracowanie kompatybilnego systemu wsparcia instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy oraz przetestowanie nowych instrumentów i narzędzi pracy z rodziną wielodzietną zagrożoną wykluczeniem społecznym, przetestowanie nowych ścieżek reintegracji zawodowej – mówi Karolina Bielecka, koordynatorka pilotażowej części projektu.
Liderem projektu był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, który współpracował z partnerami, czyli z Powiatowym Urzędem Pracy w Częstochowie, Samorządowym Zakładem Budżetowym Centrum Integracji Społecznej, Fundacją Integracji Społecznej “Feniks” oraz ze Stowarzyszeniem na rzecz pomocy dziecku i rodzinie “Dla Rodziny”. Pierwsza edycja projektu zakończyła się 31 marca br. Jak się okazało, Częstochowa znalazła się w gronie dwudziestu powiatów zakwalifikowanych do drugiej edycji. – Największym efektem programu jest zacieśnienie współpracy międzyinstytucjonalnej, przenikanie się wzajemnych kompetencji pracowników – poznaliśmy się wzajemnie. Dla rodzin ważne jest na pewno zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy, ich poczucie siły, zasobów, podniesienie samoświadomości, zmiana myślenia i zmiana postaw z postawy biernej na czynną, przedsiębiorczą – wylicza Bielecka.
Działania z każdą z dwudziestu rodzin biorących udział w projekcie skupiały się wokół czterech modułów: prozatrudnieniowego, społeczno-integracyjnego, rodzinnego oraz modułu sport i kultura.
– Wcześniej byłam osobą zamkniętą w sobie i nieradzącą sobie z różnymi sytuacjami, a w tej chwili idę do przodu (…). Ten projekt wpłynął na moje życie dodatnio. Jestem inną osobą, zostawiłam swoją przeszłość za sobą (…). Nie można się bać. Trzeba mieć w sobie odwagę i wytrwałość – zaznacza uczestniczka projektu Jolanta Stępień, która samotnie wychowuje troje dzieci.
Po dwóch etapach spośród 19 osób dorosłych biorących udział w projekcie 4 podjęły zatrudnienie na umowę o pracę, kolejne 4 na umowę zlecenie, 5 pracuje dorywczo.

KK

DSCF0846

Skip to content