Fot. Radio Fiat

Z roku na rok można zauważyć drastycznie pogarszającą się jakość powietrza w całej Polsce. Według rankingu Major Cities Ranking Air Quality Index polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

W regionie częstochowskim również nie wygląda to najlepiej. Wielu ludzi wciąż ma w swoich domach stare, niespełniające obecnych norm piece. Dodatkowo wiele osób pali w nich śmieciami i innymi niedozwolonymi paliwami. Powoduje to wydzielanie do atmosfery niebezpiecznych substancji i w konsekwencji powstawanie smogu. Jak mówi Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego – To nie samochody są tutaj problemem, a przestarzałe piece:

– Jakość powietrza pogarsza się. Pamiętajmy, że środki transportu wpływają na zanieczyszczenie powietrza, ale w znikomym stopniu. Najwięcej, bo 60% emisji związanej ze smogiem w Częstochowie to są przestarzałe piece. To jest główny problem. Emisja jest wzmożona na terenach miejskich, takich jak Częstochowa. Na terenach poza miejskich również produkowane są zanieczyszczenia, lecz nie mają one aż takiego wpływu na zły stan powietrza.

Według badań IsGlobal, w których brano pod uwagę 858 europejskich miast, Częstochowa zajmuje 46 miejsce w rankingu z najwyższą śmiertelnością spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza. Jak podaje IsGlobal, jeżeli jakość powietrza w Częstochowie uległaby poprawie, można byłoby uniknąć od 141 do 242 przedwczesnych zgonów rocznie. – Największe zagrożenie smogiem występuje w sezonie grzewczym – tłumaczy Hubert Pietrzak:

Za zagrożenie smogowe odpowiada tzw. niska emisja. Zagrożenie nasila się w sezonie grzewczym. Bardzo dużo starych jednostek grzewczych znajduje się w budynkach i instytucjach podległych miastu. Władze Częstochowy nie prowadzą walki ze smogiem, a jeżeli jakieś prowadzą to są to jedynie działania pozorne.

O opinię na temat jakości powietrza w mieście poprosiliśmy również częstochowian:

U nas jest bardzo zanieczyszczone powietrze i jest to wina tego czym ludzie palą w piecach. Powinniśmy bardziej zadbać o to czym oddychamy, chociażby dla naszych dzieci.

– Powietrze jest fatalne. W obrębie ul. Krakowskiej i Ogrodowej jest fatalnie. Ludzie palą czym popadnie. Jeżeli władze Częstochowy nic z tym nie zrobią to będzie coraz gorzej.

– Ludzie narzekają na powietrze, a sami palą śmieciami. No skądś to się bierze. Wszyscy przejmują się Covidem, a zapominają o smogu. Prawda jest taka, że jeżeli mielibyśmy czystsze powietrze to i zgonów na Covid byłoby mniej.

Smog zagraża przede wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz tym z obniżoną odpornością. Negatywnie wpływa również na środowisko. O nowych przepisach obowiązujących w Polsce od 1 stycznia, których celem jest minimalizacja zanieczyszczeń informowaliśmy już na antenie Radia Fiat.

KP

Skip to content