Samorządowa spółka ZGM TBS uzyskała zgodę na zagospodarowanie części terenu w dzielnicy Parkitka pod budowę nowych bloków mieszkalnych. Osiedle spółdzielcze będzie sporą konkurencją dla komercyjnych projektów deweloperskich, które już są w tej dzielnicy realizowane.

W listopadzie 2020 roku częstochowscy radni zdecydowali o przekazaniu spółce ZGM TBS miejskiej działki przy ul. Łódzkiej o powierzchni około 3,3 ha. W ostatnim czasie Magistrat wydał urzędową zgodę na zagospodarowanie tego terenu budownictwem mieszkaniowym. Szczegóły planowanej inwestycji TBS-u omówił Tomasz Jamroziński z Biura Prasowego Urzędu Miasta:

ZGM TBS otrzymała pozwolenie na budowę dwóch 4-piętrowych bloków mieszkalnych na Parkitce, po zachodniej stronie ul. Łódzkiej, u wylotu ul. Wawrzynowicza. Na działkach przekazanych końcem 2020 roku przez Miasto. Nowe bloki mają być wybudowane w formule TBS w ramach najmu czynszowego. Projekt zakłada powstanie 56 mieszkań (po 28 w każdym budynku). Mają być również windy i garaże podziemne, wraz z prostym zagospodarowaniem terenu wokół.

Docelowo na wskazanej działce może zmieścić się 13 takich bloków mieszkalnych, z łączną liczbą ponad 360 mieszkań, wraz z podziemną infrastrukturą parkingową, placami zabaw oraz obszarami zielonymi. Mieszkania będą przeznaczone pod wynajem bezterminowy. Zdaniem Tomasza Jamrozińskiego taka forma najmu cieszy się dużym zainteresowaniem najemców. Przypomniał też, że to nie jedyna inwestycja mieszkaniowa przewidująca najem bezterminowy, jaka jest obecnie prowadzona w Częstochowie:

Do tej pory zainteresowanie tego typu mieszkaniami było ogromne. Wielu najemcom odpowiada taka forma korzystania z lokali. Miasto buduje obecnie też blok komunalny przy zbiegu ul. Syrokomli i Fredry – powstaną w nim 24 mieszkania. Kolejne budynki planowane są przy ul. Bardowskiego i Krakowskiej.

Nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy budowa nowych bloków przy ul. Łódzkiej. Potrzebne są jeszcze szczegółowe projekty oraz szereg zgód od instytucji odpowiadających za nadzór budowlany.

Wszystkie nieruchomości mieszkalne, budowane w Częstochowie w ramach działań podmiotów samorządowych, będą mogły służyć także jako lokale socjalne dla osób, które spełnią konieczne wymogi do przyznania takiego mieszkania.

Skip to content