Praca częstochowskich szpitali w czasie epidemii

Miejski Szpital Zespolony/fot. Radio Fiat

Duszności, brak węchu i smaku oraz duże osłabienie to charakterystyczne objawy Covid-19. Świat zmaga się z wirusem już od ponad roku, co znacząco wpływa na państwowe służby zdrowia. W polskich szpitalach przebywa obecnie (stan na 10 maja) prawie 16 tys. chorych pacjentów. Od 9 maja liczba hospitalizowanych zmniejszyła się o 231 osób. Jak sytuacja covidowa wygląda w Częstochowie?

Od początku pandemii Wojewódzki Szpital Specjalistyczny NMP w Częstochowie uruchomił łącznie 8 oddziałów covidowych powstałych z wcześniej funkcjonujących jako: chorób płuc, udarowy, neurologiczny, chorób wewnętrznych i nadciśnienia tętniczego, obserwacyjno-zakaźny, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii oraz chorób wewnętrznych. Jak tłumaczy dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski – wszystkie te oddziały mieszczą się w budynku przy ul. PCK 7 na Tysiącleciu:

– Postanowiliśmy, że szpital przy ul. Bialskiej będzie leczył pacjentów planowych. Chcieliśmy umożliwić dostęp do opieki medycznej każdej osobie wymagającej hospitalizacji. Nasz szpital jest bezpieczny i zabiegi prowadzone są planowo.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy o planach przywracania oddziałom ich pierwotnego przeznaczenia, co dotyczyć miało Miejskiego Szpitala Zespolonego. O tym, jak sytuacja wygląda obecnie mówi dyrektor placówki, Wojciech Konieczny:

– W tej chwili (stan na 10 maja) mamy w szpitalu 110 miejsc covidowych, z czego zajętych 92. Dwa oddziały zostały przywrócone do swojej normalnej działalności już 5 maja. Wznowiliśmy przyjęcia planowe, choć nie w tak dużej ilości jak byśmy chcieli. Dla pacjentów z Covid-19 przeznaczony jest cały OIOM.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia do tej pory liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi ponad 2,8 mln osób. Ozdrowieńców jest natomiast aż 2 miliony 576 tysięcy 34.

ABK